piątek, 27 grudnia, 2024

12 lipca wypłynie Wiślana Ekspedycja Muzeum Etnograficznego w Warszawie

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie już po raz drugi wyruszy w teren, odkrywając na styku kultury i natury Wisłę i jej sąsiedztwo. Między 12 a 16 lipca Wiślana Ekspedycja pokona trasę z Warszawy do Torunia, by odwiedzić po drodze m.in. Czerwińsk nad Wisłą, Wiączemin Polski, Płock, Włocławek. Każdego dnia załoga galara wiślanego będzie relacjonować na żywo postępy pokonywanej trasy oraz opowiadać o ludziach, miejscach i rzece w kanałach społecznościowych Muzeum.

Mikrowyprawy wzdłuż Wisły mogą umożliwiać nam bliski kontakt z naturą i kulturą. Przedmiotem zainteresowanie etnografek i etnografów są już bowiem nie tylko odległe regiony na krańcach świata. Gdy spojrzy się uważnie na najbliższe otoczenie i zachodzące w nim zjawiska, sprawy całkiem codzienne mogą okazać się zaskakujące. Wiślaną Ekspedycją Muzeum Etnograficzne w Warszawie kontynuuje tradycję badań terenowych rozpoczętych przez pionierki i pionierów etnografii, tym samym zachęcając publiczność do odkrywania swojego sąsiedztwa.

Druga edycja Wiślanej Ekspedycji w centrum zainteresowania stawia Wisłę i ma za zadanie odkryć przed publicznością, że tereny nadwiślańskie to pasjonujący kierunek wypraw i wycieczek krajoznawczych, pełen nieznanych opowieści i zaskakujących swym charakterem miejsc. Załoga składająca się z pracowniczek i pracowników Muzeum opowie o rzece i jej funkcji oraz o tym jak zmieniała się ona na przestrzeni lat. Podążając śladem Olendrów, flisaków i innych społeczności wiążących swoje życie z Wisłą, Ekspedycja przyjrzy się również wątkom ekologicznym z perspektywy antropologicznej.

Bogaty w przystanki plan trasy zakłada opcje alternatywne w realizacji Ekspedycji z uwagi na aktualny poziom wód.

Między 12 a 16 lipca Wiślana Ekspedycja przepłynie trasę z Warszawy do Torunia. Z Portu Czerniakowskiego, przez Pawilon Edukacyjny Kamień uda się do Czerwińska Nad Wisłą. Drugiego dnia obierze kurs na Płock, po drodze zatrzymując się w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Dalej popłynie w kierunku Włocławka, przez Muzeum im. Stanisława Murzynowskiego w Murzynowie, Górę Zamkową w Dobrzyniu Nad Wisłą i zaporę we Włocławku. Następnie odwiedzi Ciechocinek oraz Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie. Ostatnim przystankiem Wiślanej Ekspedycji będzie Toruń oraz wizyta w Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej.

Postępy Ekspedycji, relacjonowane na żywo, będą dostępne każdego dnia w kanałach PME: Facebook, Instagram, TikTok, YouTube.

Partnerem drugiej edycji Wiślanej Ekspedycji Etnograficznej jest Fundacja PZU.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie istnieje od 1888 r. To najstarsze i największe muzeum etnograficzne w Polsce jest przestrzenią, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością, stając się inspiracją do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności. W nowocześnie urządzonych wnętrzach prezentujemy wystawy stałe i czasowe o interdyscyplinarnym charakterze i zróżnicowanej tematyce. Naszą misją jest kolekcjonowanie różnorodności i bogactwa kultur całego świata oraz prezentowanie ich wartości jako dobra ogólnonarodowego, tym samym przyczyniając się do rozwoju społeczeństwa otwartego.

Organizatorem Państwowego Muzeum Etnograficznego jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

www.ethnomuseum.pl

Tekst: Ilona Sikorska-Piwowarczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...