sobota, 27 kwietnia, 2024

W Tczewie powstanie oddział MIIWŚ

26 marca, dzięki wieloletnim staraniom oraz zaangażowaniu wielu stron, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Powiatem Tczewskim. To dokument określający zasady współpracy pozwalającej w przyszłości na utworzenie oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na terenie fragmentu Mostu w Tczewie.

Historia Mostu Tczewskiego sięga XVIII wieku. Most Tczewski wpisany do rejestru zabytków ściśle wiąże się z początkiem okresu II wojny światowej. W obronie mostu, ale i miasta stanęli wówczas żołnierze 2. Batalionu Strzelców. Most nigdy jednak w pełni nie powrócił do stanu swojej świetności sprzed okresu wojny.

W planowanej ekspozycji, która ma być prezentowana w tczewskim oddziale Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, obok treści poświęconym drugowojennym walkom, w tym heroicznej obronie obiektu prowadzonej przez 2. Batalion Strzelców, podkreślone zostanie także znaczenie przepraw przez rzeki, co sprzyjało samej obronie tego rodzaju obiektów. Wystawa będzie także obejmowała historię samych konstrukcji mostowych od starożytności do XIX wieku.

Prof. Grzegorz Berendt, p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podkreśla, że podpisane porozumienie jest niezbędne, aby Muzeum wystąpiło do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie środków, pozwalających instytucji przygotować program funkcjonalno-użytkowy z zagospodarowania wskazanej przestrzeni. P.o. dyrektor MIIWŚ zauważył także, że Muzeum za sprawą zgody organu prowadzącego i dzięki środkom, które uzyska na ten cel, będzie w stanie wypełnić treściami muzealnymi zachodni przyczółek, który częściowo już jest gotowy oraz portal, który dopiero powstanie.

– Całość tego przedsięwzięcia od strony konstrukcyjnej będzie zlecana, realizowana i nadzorowana przez Starostwo Powiatowe w Tczewie – mówi prof. G. Berendt. – Nam jako muzealnikom i historykom zostaje wypełnić tę przestrzeń jak najciekawszymi treściami, które będą dotyczyły miejsca zajmowanego przez mosty w dziejach militarnych naszej cywilizacji, a szczególnie opowieścią o moście tczewskim, który był dumą jego twórców w XIX wieku i jego historią na tle doświadczeń wojennych, począwszy od 1 września 1939 r. po wiosnę 1945 r.

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków – inż. arch. Igor Strzok podkreśla wyjątkowość Mostu Tczewskiego pod względem architektonicznym.

– Jest to zabytek szczególny, który był cudem techniki w Europie XIX wieku. Najdłuższy, najnowocześniejszy i jednocześnie niezwykle piękny. Wówczas jeszcze budując obiekty inżynieryjne, również obiekty o charakterze de facto militarnym, dbano o estetykę. Stąd też te piękne wieże neogotyckie i cała neogotycka romantyczna estetyka tego obiektu, którą w tej chwili będziemy przywracać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...