Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie skierowała do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Niemiec Gottliebowi G. Oskarżono go o popełnienie przestępstwa polegającego na publicznym zaprzeczeniu zbrodniom nazistowskim popełnionym przez członków załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Jak informuje OKŚZpNP w Krakowie, Gottlieb G., emerytowany nauczyciel historii i politologii, 23 lipca 2019 roku był w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau razem z 30-osobową, niemieckojęzyczną grupą. Podczas zwiedzania wielokrotnie kwestionował wypowiedzi przewodnika grupy dotyczące zbrodni popełnionych przez członków załogi KL Auschwitz-Birkenau na więźniach tego obozu i podważał wiarygodność systemowego charakteru zbrodni nazistowskich polegających na eksterminacji osób narodowości żydowskiej. Kwestionował też liczbę osób pozbawionych życia w KL Auschwitz-Birkenau oraz istnienie i zbrodnicze wykorzystywanie w obozie komór gazowych i krematoriów. Jego wypowiedzi wywołały dezaprobatę i oburzenie innych uczestników zwiedzania. Przewodnik zwrócił się o interwencję do funkcjonariuszy Straży Muzealnej, ale zanim strażnicy przybyli na miejsce, Gottlieb B. opuścił muzeum i tego samego dnia wyjechał z Polski.
W wyniku podjętych czynności prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie ustalił zarówno personalia, jak i adres Gottlieba G. Został on przesłuchany w charakterze podejrzanego, ale nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że zagadnienia związane z historią II wojny światowej są przedmiotem jego stałego zainteresowania, bowiem jest emerytowanym nauczycielem historii najnowszej i politologii, zaś pytania, które skierował do przewodnika podczas zwiedzania Muzeum Auschwitz-Birkenau, dotyczyły źródeł wiedzy o funkcjonowaniu niemieckiego obozu koncentracyjnego i – w jego ocenie – nie stanowiły negowania zbrodni popełnionych przez załogę obozu, a jedynie były wyrazem zainteresowania ową tematyką. Wyjaśnił ponadto, iż w pracy zawodowej wielokrotnie wraz z młodzieżą szkolną zwiedzał tereny byłych obozów koncentracyjnych w Niemczech i każdorazowo zadawał przewodnikom pytania o analogicznej treści. Twierdził, że nigdy nie wywołały one wzburzenia i negatywnych reakcji, takich jak działania podjęte przez przewodnika w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Śledczy uznali jednak, że wyjaśnienia podejrzanego zmierzają wyłącznie do pomniejszenia znaczenia i charakteru jego zachowań.
Czyn zarzucony Gottliebowi G. jest zagrożony karą grzywny lub karą pozbawienia wolności do lat 3, zaś wyrok jest podawany do publicznej wiadomości.
prok. Waldemar Szwiec
Naczelnik OKŚZpNP w Krakowie