czwartek, 7 listopada, 2024

2024 w Muzeum Narodowym w Krakowie

W 2024 roku Muzeum Narodowe w Krakowie planuje 18 nowych wystaw i pokazów.

Oto najważniejsze:

Złote Runo – Sztuka Gruzji | MNK Gmach Główny | 22.03 – 25.08.2024

MNK zaprasza na pierwszą w Polsce tak wszechstronną i obszerną wystawę sztuki gruzińskiej. Na ekspozycji zostanie zaprezentowane niemal 700 eksponatów: najstarsze  ślady ludzkiej aktywności przez starożytne przykłady złota Kolchidy, kamienne stele z okresu wczesnego średniowiecza, mieniące się feerią barw średniowieczne kodeksy iluminowane, nowożytne stroje, militaria, pejzaże ilustrujące zmieniające się oblicza Tbilisi. Zobaczymy też malarstwo Pirosmaniego, sztukę awangardową XX wieku, z uwzględnieniem wkładu w jej rozwój polskich artystów, którzy swoje losy związali z tym pięknym i niezwykłym krajem.
Kurator: dr hab. Mirosław Kruk, prof. UG

Putta w sztuce renesansu | MNK Gmach Główny | Czerwiec – Październik 2024

Putta to popularny motyw, który wzbogaca niezliczone dzieła nowożytnej sztuki europejskiej. Ten urokliwy fenomen przedstawiający małe, uskrzydlone anioły intryguje i budzi ciekawość. Ekspozycja w Gmachu Głównym będzie prezentować temat na przykładzie renesansu, głównie włoskiego i krajów niemieckich, na tle sztuki starożytnej oraz XV i XVI wieku. Obejmuje głównie rysunki i grafiki, ale też rzeźby, malarstwo, ceramikę i tkaniny z rozmaitych zbiorów polskich oraz muzeów zagranicznych.
Kurator: prof. Marcin Fabiański

Współczesne tendencje modernizacyjne po 1989 r. | Wystawa z cyklu 4 x Nowoczesność | MNK Gmach Główny | Grudzień 2024 – Kwiecień 2025

Wystawa zamykająca cykl „4 x Nowoczesność” dotyczyć będzie okresu od 1989 roku do dziś, uwzględniając również prace z ostatnich lat i te zupełnie aktualne. Ekspozycja ukazywać będzie fenomen transformacji po 1989 roku, jako procesu zarówno kontestowania wzorców nowoczesności, jak i ich nowego odkrycia i docenienia. Kontestowanie nowoczesności i jej paradygmatu modernistycznego rozumianego jako postmodernizm, a także pokazywanie i inspirowanie się zjawiskami z marginesów ideowych oraz artystycznych, które występowały przeciw „wielkiej narracji” nowoczesności, szczególnie w latach 90. XX w. Problematyka ta wpisywała się także w chaos pierwszych lat transformacji i propagowanych wtedy idei radykalnego przewartościowania znanych wzorców kulturowych, w tym nowoczesności (pojęcia takie jak: ponowoczesność, płynna nowoczesność etc.) Zjawiska te pojawią się z wystawie jako początkowy kontekst – podobnie jak katastrofizm pojawił się na wystawie modernizmu. Kluczowe znaczenie będzie miała część zasadnicza pokazująca proces odkrywania i doceniania – ale już w nowych okolicznościach – modernizmu i nowoczesności. Proces ten zaczął się na przełomie wieków, ale przyspieszył wraz z rozwojem gospodarczym po 2004 r.
Zespół kuratorski pod kierunkiem prof. dr hab. Andrzeja Szczerskiego: prof. dr hab. Czesława Frejlich, Alicja Kilijańska, dr Bożena Kostuch, Joanna Regina Kowalska, dr Katarzyna Uchowicz.

Ponadto, MNK planuje otwarcie 15 wystaw i pokazów czasowych, m.in.:

Kapiści. Sto lat! – MNK Czapscy

Jedwab i złoto. Sztuka tkacka XV-XVII wieku – MNK Ciołek

Pokaz kartonów fryburskich Mehoffera ­- MNK Gmach Główny

Trzecia odsłona wystawy stałej w Muzeum Wyspiańskiego wraz z pokazem dzieł z kolekcji Zijada Raoofa – MNK Wyspiański

Falerystyka i medalierstwo. Legiony polskie w wielkiej wojnie 1914-1918 – MNK Czapscy

Memento vitae. Kolekcja malarstwa Józefa Czapskiego w zbiorach MNK – MNK Czapscy

Pokaz portretów Wyspiańskiego z kolekcji prywatnej – w tym portretu Elizy Pareńskiej – MNK Wyspiański

Biblioteka Edwarda Goldsteina – MNK Czapscy

Muzeum Narodowe w Krakowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...