piątek, 19 kwietnia, 2024

„Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość” – wystawa w Warszawie

Od 28 kwietnia przy warszawskim skwerze ks. Jana Twardowskiego (Krakowskie Przedmieście) można oglądać plenerową wystawę poświęconą Władysławowi Bartoszewskiemu – mężowi stanu, żołnierzowi AK, Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata, Honorowemu Obywatelowi Warszawy.

Wystawa plenerowa „Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość” powstała w ramach obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego, ustanowionego przez Radę m.st. Warszawy w 100. rocznicę jego urodzin.

Autorzy ekspozycji przedstawiają najważniejsze wątki biograficzne oraz główne obszary zainteresowań i aktywności politycznej Bartoszewskiego. Omówiona zostanie jego działalność konspiracyjna w okupowanej Warszawie, współtworzenie Rady Pomocy Żydom „Żegota”, doświadczenia obozowe i powstańcze oraz ponad sześcioletni pobyt w stalinowskich więzieniach. Na wystawie pojawiają się też wątki dotyczące zaangażowania opozycyjnego i dziennikarskiego, współpracy z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa i polskimi kręgami emigracyjnymi. Opowieść o życiu Bartoszewskiego jest więc też opowieścią o wolnej Polsce.

Ekspozycję tworzą niepokazywane wcześniej zdjęcia z prywatnych zbiorów Władysława Bartoszewskiego oraz kuratora wystawy i jego wieloletniego sekretarza Marcina Barcza. Wystawa będzie dostępna do 19 maja, w języku polskim i angielskim.

Na skwerze ks. Jana Twardowskiego można zobaczyć również wystawę „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” przygotowaną przez United States Holocaust Memorial Museum. W 2013 roku Władysław Bartoszewski odebrał w Waszyngtonie Nagrodę im. Elie Wiesela, najwyższe odznaczenie przyznawane przez Muzeum. Medal, opatrzony inskrypcją: nawet jedna uczciwa osoba może coś zmienić, wręczono mu w uznaniu zasług wszystkich osób ratujących Żydów.

Aplikacja „Wasza Warszawa”

Materiały związane z życiem Władysława Bartoszewskiego staną się częścią bezpłatnej aplikacji „Wasza Warszawa”. Na mapę aplikacji trafi ponad osiemdziesiąt punktów związanych z Bartoszewskim. Każdy z nich zostanie opatrzony opisem miejsca, cytatami ze wspomnień, zdjęciami z archiwów i rodzinnych albumów. Kontekst historyczny i ciekawostki będą doskonałym uzupełnieniem spacerów ścieżkami Władysława Bartoszewskiego.

Obchody Roku Władysława Bartoszewskiego

Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego ustanowionego przez Radę m.st. Warszawy. W 2022 r. przypada setna rocznica urodzin, a także siódma rocznica jego śmierci. Do listopada Dom Spotkań z Historią realizuje program poświęcony temu pisarzowi, historykowi, działaczowi społecznemu, senatorowi i sekretarzowi stanu.

więcej o Roku Władysława Bartoszewskiego

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...