sobota, 25 czerwca, 2022

22 pasy kontuszowe w zbiorach Muzeum Historii Polski

W Łazienkach Królewskich zaprezentowano 22 pasy kontuszowe pochodzące z najsłynniejszych pracowni polskich i zagranicznych, które wzbogacą zbiory Muzeum Historii Polski. Zakup sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kolekcja pasów została zakupiona we Francji, po kilku latach przygotowań. Wicepremier Piotr Gliński zaznaczył, że zakup ten jest kolejnym elementem procesu budowy ekspozycji Muzeum Historii Polski, które będzie miało siedzibę na warszawskiej Cytadeli.

Pasy kontuszowe (inaczej polskie lub słuckie), są jednym z najbardziej charakterystycznych i najważniejszych elementów polskiego stroju szlacheckiego. Największą popularność zyskały w XVIII w. Początkowo były importowane ze wschodu, m.in. z Persji i Turcji, dopiero później zaczęły być wytwarzane w Rzeczpospolitej.

Najsłynniejszą polską manufakturą wykonującą pasy była słucka persjarnia Radziwiłłów funkcjonująca od 1767 r. Inne działały w Warszawie, Lipkowie, Kobyłce, Krakowie i Grodnie. Duży ośrodek wytwarzania pasów znajdował się w Lyonie, gdzie tworzono tkaniny kopiujące motywy zdobnicze z polskich persjarni.

W zbiorze zakupionym przez Muzeum Historii Polski znajduje się 5 pasów z manufaktury Radziwiłłów w Słucku, 2 z manufaktury grodzieńskiej, 2 z Kobyłki, 4 z manufaktur Paschalisa Jakubowicza (Warszawa i Lipków), a także 6 pasów lyońskich i pojedyncze egzemplarze z Indii, Turcji i Rosji.

ŹródłoMKiDN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora