Do Zamościa powraca po blisko 150 latach akt lokacyjny miasta pochodzący z 1580 roku. 1 lipca mieszkańcy i turyści przebywający w Zamościu będą mogli zobaczyć go na własne oczy.
Akt lokacyjny to najcenniejszy i najważniejszy dokument w dziejach Zamościa. Znajduje się na nim podpis założyciela perły renesansu kanclerza Jana Zamoyskiego oraz oryginalne pieczęcie. 1 lipca akt zostanie przekazany do Archiwum Państwowego w Zamościu, ale wcześniej – w godzinach od 11.00 do 17.40 – będzie prezentowany w zamojskim Ratuszu.
Akt lokacyjny do 1811 roku był przechowywany w Ratuszu, później trafił do Szczebrzeszyna, a stamtąd – w 1843 r. – do Archiwum Akt Dawnych w Lublinie. Ostatnio przechowywany był w zbiorze pergaminów w Archiwum Narodowym w Krakowie, skąd został przetransportowany do Archiwum Państwowego w Zamościu.
Uroczystości przekazania aktu lokacyjnego towarzyszyć będzie Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Powrót do domu. Akt lokacyjny Zamościa z 10 IV 1580 r.”, w której wezmą udział historycy, archiwiści, badacze, muzealnicy i regionaliści oraz politycy i samorządowcy. Organizatorami wydarzenia są Archiwa Państwowe i Akademia Zamojska. Patronat honorowy nad uroczystością objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Minister Edukacji i Nauki dr hab. Przemysław Czarnek oraz Prezydent Miasta Zamościa Andrzej Wnuk.
Szczegółowe informacje na temat konferencji dostępne są na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.