poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

24 sierpnia – Skansen- Dzień Architektury Drewnianej

Skansen zaprasza na bezpłatne warsztaty stolarskie oraz zwiedzanie z przewodnikiem w ramach organizowanego po raz pierwszy w muzeum Dnia Architektury Drewnianej.

Dzień Architektury Drewnianej ma na celu promocję i popularyzację architektury drewnianej poprzez zwrócenie uwagi na ten szczególny zasób, bardzo szybko znikający w ostatnich latach z krajobrazu kulturowego naszego kraju.

W tym roku Dzień Architektury Drewnianej, który po raz pierwszy odbędzie się na terenie całego kraju – w województwie śląskim wydarzenia odbędą się w czterech miejscowościach w tym w chorzowskim skansenie.

Celem wydarzenia jest podniesienie świadomości społecznej przyczynia się do zahamowywania procesu niszczenia i degradacji historycznych obiektów.

Wydarzenie jest organizowane w ramach działalności Pracowni Terenowej Centrum Architektury Drewnianej NID.

Chorzowski skansen w ramach obchodów przygotował etnospacer z przewodnikiem dla czterech 30 osobowych grup oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych (grupy do 12 osób). Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

Spacery będą się rozpoczynać odbędą się o godzinach: 11.00, 12.30, 14.00, 15.30; czas spaceru: około 2 godziny, wstęp bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 32/ 45 02 704. Zbiórka grupy pod wiatą przy kasie.

W trakcie spaceru uczestnicy dowiedzą się o dawnych sposobach budowania, rodzajach budulca i technikach ciesielskich. Poznają podstawowe konstrukcje drewniane – sochową, zrębową, sumikowo-łątkową i przysłupową oraz różnice między nimi. Dowiedzą się czym różni się dach naczółkowy od przyczółkowego i dlaczego w niektórych chałupach nie ma komina. Zobaczą na czym polega krycie gontem a na czym słomą. Poznają tajniki uszczelniania belek zrębu i dawne sposoby ochrony przed szkodnikami. W trakcie spaceru przewodnik opowie także dlaczego drewniane chałupy znalazły się w skansenie, w jaki sposób je pozyskano, jak je przenoszono.

Wejściówki: obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 32/ 45 02 704.

Warsztaty stolarskie dla dzieci

Godz 11.00 – 13.30, miejsce: zagroda z Krasowych.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat (maks. 12 uczestników), dzieci uczestniczą w warsztatach w asyście dorosłych (maks. 1 opiekun dla 1 dziecka), wstęp bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 32/ 45 02 704.

Zajęcia składają się z dwóch części; w pierwszej części warsztatów, uczestnicy zobaczą wnętrze dawnego warsztatu stolarskiego, zostaną zapoznani przez zawodowych stolarzy z dawnymi narzędziami, sposobem ich użycia.

W drugiej części, pod opieką edukatora złożą samodzielnie z gotowych materiałów przedmiot, który będą mogli ozdobić i zabrać na pamiątkę Wejściówki: obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 32/ 45 02 704.

Warsztaty stolarskie dla dorosłych

Godz. 14.00 – 16.30, miejsce: zagroda z Krasowych,

warsztaty przeznaczone dla osób dorosłych i dzieci powyżej 13 roku życia pod warunkiem uczestniczenia w warsztacie w asyście dorosłego opiekuna (maks. 12 uczestników/6 zespołów). Wstęp bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 32/ 45 02 704.

Zajęcia składają się dwóch części W pierwszej części warsztatów uczestnicy zobaczą wnętrze dawnego warsztatu stolarskiego, zostaną zapoznani z dawnymi narzędziami, sposobem ich użycia (ok. 0,5 godziny).  W drugiej części (ok. 2 godz.), po podzieleniu na dwuosobowe zespoły, pod opieką stolarzy i edukatorów wykonają samodzielnie z przygotowanych materiałów drewniany przedmiot, który będą mogli zabrać na pamiątkę.

Wejściówki: obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 32/ 45 02 704.

Wydarzenia w województwie śląskim zostały zorganizowane przez Oddział Terenowy NID w Katowicach, we współpracy z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle, Beskidzkim Domem Zielin „Przytulia” w Brennej i Muzeum Jana Wałacha w Istebnej.

Patronat honorowy nad Dniem Architektury Drewnianej objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach działalności Pracowni Terenowej Centrum Architektury Drewnianej NID.

Marcin Gaweł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...