Marc Chagall (1887–1985) uważany jest za poetę wśród artystów. Twórcy najnowszej wystawy w Schirn Kunsthalle Frankfurt pokażą mało dotychczas znaną stronę jego twórczości: prace z lat 30. i 40. XX wieku, kiedy to jego paleta barw stawała się coraz mroczniejsza.
Na życie i twórczość żydowskiego malarza znaczący wpływ miała polityka narodowych socjalistów i Holokaust. Już na początku lat 30. Chagall odnosił się w swojej sztuce do coraz bardziej agresywnego antysemityzmu i ostatecznie w 1941 roku wyemigrował do USA. Jego twórczość w tych latach dotyka ważkich tematów, takich jak tożsamość, ojczyzna i wygnanie.
Wystawa Chagall. Welt in Aufruhr, składająca się z ponad 100 obrazów, rysunków, zdjęć i dokumentów, śledzi poszukiwanie przez artystę języka wizualnego w obliczu przesiedleń i prześladowań. Prezentuje ważne dzieła z lat 30., w których Chagall coraz częściej zajmował się światem żydowskim, a także jego liczne autoportrety. W swoich ówczesnych pracach artysta często zwracał się ku wątkom alegorycznym i biblijnym. Poprzez tę wystawę Schirn oferuje odwiedzającym nowe i niezwykle aktualne spojrzenie na twórczość jednego z najważniejszych artystów XX wieku.
Wystawa Schirn Kunsthalle Frankfurt powstała we współpracy z Henie Onstad Kunstsenter w Oslo. Będzie można ją oglądać od 4 listopada 2022 r. do 19 lutego 2023 r.