środa, 22 stycznia, 2025

25-lecie Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA

Uroczysta gala, koncert i wernisaż wystawy „TSAIBERNETYKA: transgeneracyjna sztuka cybernetyczna” uświetnią jubileusz 25-lecia Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. Wydarzenie w ŁAŹNI 2, która znajduje się przy ul. Strajku Dokerów 5 w Nowym Porcie zaplanowano na piątek, 21 lipca. Część oficjalna startuje o godz. 16.00. O godz. 18.00 zainaugurowana zostanie interdyscyplinarna wystawa prezentująca twórczości rodziny Tsaiów — ojca Wen-Yinga oraz jego dwóch synów Londona i Minga.

W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Jadwiga Charzyńska, dyrektorka CSW Łaźnia, prof. Ryszard Kluszczyński, przewodniczący Rady Programowej CSW ŁAŹNIA oraz posłowie, radni miasta Gdańska, dyrektorzy instytucji kultury z Trójmiasta i z całej Polski, artyści i kuratorzy, przedstawiciele środowisk akademickich oraz pracownicy i byli pracownicy świętującej instytucji.

TSAIBERNETYKA: transgeneracyjna sztuka cybernetyczna

„Tsaibernetyka” to fascynująca ekspozycja z cyklu Art+Science Meeting. Będzie ona obszerną prezentacją twórczości rodziny Tsaiów — ojca Wen-Yinga oraz jego dwóch synów, bliźniaków Londona i Minga, którzy w swojej praktyce artystycznej wykorzystują głównie kategorie, rozwiązania i pojęcia z dziedziny cybernetyki. Kuratorem tej unikalnej wystawy jest prof. Ryszard W. Kluszczyński.

Wen-Ying Tsai, rzeźbiarz i innowator, urodził się w 1928 roku w Chinach i w 1950 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Jego wkład w dziedzinę sztuki cybernetycznej był niezwykle istotny. Zanim stał się pionierem rzeźb cybernetycznych, w latach 60. XX w., eksperymentował z abstrakcyjnym malarstwem ekspresjonistycznym i budową konstrukcji optycznych. Dzięki swojemu wykształceniu inżynierskiemu Tsai tworzył rzeźby, w których wykorzystywał silniki elektryczne, konstrukcje ze stali, światło stroboskopowe, a także dźwięk. Jego sztuka łączyła sprzężenie zwrotne, kluczową koncepcję w cybernetyce, z innymi komponentami, takimi jak światło, energia, oscylacja, wibracja i partycypacja, tworząc wspólnie efekt sztuczno-organicznego życia.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną najważniejsze dzieła Wen-Yinga Tsaia, a także artystyczne i naukowe osiągnięcia jego synów — braci bliźniaków Londona i Minga. Młodsi Tsaiowie kontynuują twórczość swojego ojca, wpisują ją jednocześnie w swoje indywidualne praktyki artystyczne, jednak podstawowe idee cybernetyki, pozostają fundamentalnymi zasadami w pracy artystycznej rodziny Tsaiów.

Wystawę można oglądać w CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie można oglądać do 3 grudnia 2023.

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

fot. www.gdansk.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...