niedziela, 19 stycznia, 2025

34-kilogramowa bryła żywicy Kauri w kolekcji Muzeum Bursztynu

Od 3 sierpnia na wystawie stałej Muzeum Bursztynu w Jarosławcu na zwiedzających czeka jedna z największych brył żywicy Kauri na świecie. Ważąca 34 kg bryła pochodzi z Nowej Zelandii.

Czym jest żywica Kauri?

Żywica Kauri (tzw. kauri gum) to częściowo skamieniała żywica drzew Kauri (Agathis australis) pochodząca z Nowej Zelandii. Najstarsze żywice mogą mieć ok. 1 mln lat, najmłodsze są jeszcze lepkie w dotyku. Drzewa Kauri żywicują po dziś dzień. Jednak podczas gdy wiek bursztynu bałtyckiego określany jest na 38-42 miliony lat (innych bursztynów nawet na kilkaset milionów lat) to większość odnajdywanych brył żywicy Kauri ma zaledwie kilka tysięcy lat.

Lasy Kauri

Drzewa Kauri to największe (objętościowo, gdyż nie najwyższe) drzewa porastające bujne lasy Nowej Zelandii, a konkretniej: Wyspę Północną. Ich wysokość może sięgać nawet 50 metrów! Lasy te należą do najstarszych na świecie. Podczas gdy pierwsze lasy na świecie pojawiały się na ziemii niespełna 400 mln lat temu, lasy Kauri towarzyszą „nam” już od 150-190 mln lat. Warto w tym miejscu przywołać szacunki dotyczące historii człowieka na ziemii, które mówią o naszej obecności tu od… 2-3 mln lat.

W XIX i XX wieku drzewa Kauri były szeroko wykorzystywane w przemyśle do wyrobu łodzi, kapliczek czy… gitar. Przemysłowe zastosowania w tym czasie miała również żywica drzew Kauri, tzw. guma kauri. Miejscowi „kopacze-kauri” odnajdywali bryły utwardzonej żywicy i sprzedawali je kupcom, którzy transportowali żywicę do Auckland. Stamtąd towar był eksportowany na cały świat. Guma kauri znajdywała zastosowanie m.in. jako utwardzacz do lakieru.

Drzewo Kauri, Nowa Zelandia. Fot.: Wikipedia

Guma Kauri

Żywica Kauri z czasem stała się jednym z symboli regionu. W 1962 roku w Nowej Zelandii otwarto Muzeum Kauri, które opowiada o wydobyciu gumy kauri, zastosowaniu drzew, używanych do tego celu technikach itp. Wśród eksponatów znajduje się największa bryła gumy kauri na świecie i liczne mniejsze bryły, meble i inne rzeczy użytkowe wykonane z drewna kauri czy narzędzia używane w poszukiwaniu gumy kauri. Kawałki utwardzonej żywicy mogą przybierać barwy od złotawej po brunatną. Zdarzają się znaleziska gumy kauri pokrytej korą, zwietrzeliną jak i zupełnie odkryte, barwy złotawej.

Bryła Kauri W zbiorach Muzeum Bursztynu w Jarosławcu

34-kilogramowa bryła żywica Kauri w zbiorach Muzeum Bursztynu jest jednym z największych okazów tej żywicy na świecie. Poza odbiciem fragmentu bogatej historii i kultury związanej z Kauri pobudza nas do myślenia, jakie rozmiary może przybierać każda żywica kopalna… w tym oczywiście bursztyn bałtycki. Bo choć największa, odnaleziona do tej pory bryła bursztynu bałtyckiego waży 9,75 kg to kto wie, jakie bryły czekają jeszcze na swoich odkrywców…

Źródło: Muzeum Bursztynu w Jarosławcu, fot. Muzeum Bursztynu w Jarosławcu /https://muzeumbursztynu.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...