środa, 22 stycznia, 2025

Zamek Królewski na Wawelu – podsumowanie roku 2023

#DOSTĘPNOŚĆ #OTWARTOŚĆ #oPRZESZŁOŚCIprzezTERAŹNIEJSZOŚĆ

REKORDOWA FREKWENCJA 2 561 484 mln ZWIEDZAJĄCYCH WYSTAWY

ZORGANIZOWALIŚMY 1250 LEKCJI MUZEALNYCH DLA 23 TYSIĘCY UCZESTNIKÓW

6 KONCERTÓW PODCZAS FESTIWALU WAWEL O ZMIERZCHU WYSŁUCHAŁO 7240 MELOMANÓW

POLICZYLIŚMY 4300 OSÓB NA ZAJĘCIACH RODZIN Z DZIEĆMI

STWORZYLIŚMY NAJWIĘKSZĄ W HISTORII ZAMKU WYSTAWĘ OBRAZ ZŁOTEGO WIEKU, SPROWADZAJĄC PONAD 400 OBIEKTÓW Z CAŁEGO ŚWIATA I ZDEJMUJĄC ZE STROPU NA ZIEMIĘ 30 SŁYNNYCH RENESANSOWYCH GŁÓW.

NA WERNISAŻU WYSTAWY, KTÓRA ZYSKAŁA W OPINII KRYTYKÓW TYTUŁ NAJWAŻNIEJSZEGO WYDARZENIA JESIENI, ZGROMADZILIŚMY 1200 OSÓB

ZDOBYLIŚMY 17 NAGRÓD

W TYM: dwie SYBILLE, ZŁOTĄ PINEZKĘ GOOGLA, MocArt, Wydarzenie Historyczne Roku 2022, I LAUR UNESCO – W KATEGORII DZIEDZICTWA KULINARNEGO ZA KSIĄŻKĘ UCZTA NA WAWELU

PO RAZ DRUGI ZORGANIZOWALIŚMY ZASKAKUJĄCY FESTIWAL WAWEL JEST WASZ UDOWADNIAJĄC, ŻE TRADYCJĘ JAGIELLOŃSKIEGO, OTWARTEGO DWORU W XXI WIEKU MOŻNA WSKRZESIĆ NA NOWO, A NA DZIEDZIŃCU ZEWNĘTRZNYM ZAMKU POSTAWIĆ M.IN ŚCIANĘ WSPINACZKOWĄ, PLANETARIUM, ZAPROSIĆ NA SILENT DISCO A DO WSPÓŁPRACY ZAANGAŻOWAĆ MONIKĘ BRODKĘ.

WAWEL JEST WASZ PRZYCIĄGNĄŁ 5861 UCZESTNIKÓW

WYDALIŚMY 27 KSIĄŻEK I KATALOGÓW

NASI NIEZASTĄPIENI WOLONTARIUSZE SPĘDZILI NA WZGÓRZU 1000 GODZIN, WSPIERAJĄC PRACĘ WAWELSKIEGO ZESPOŁU

ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU PODSUMOWUJE 2023 I ZAPOWIADA PLANY 2024

Za nami 16 wystaw; 10 w samym Zamku Królewskim na Wawelu, wielkie otwarcie Pieskowej Skały po wieloletnim remoncie wraz z nową, stałą ekspozycją Kultura staropolska oraz kilka pokazów we Dworze w Stryszowie – drugim oddziale Zamku, a także wzbogacenie wawelskiej kolekcji o wybitne dzieła sztuki pędzla Tycjana, Belliniego i Jana Brueghela II Młodszego, a także nowe nabytki z porcelany stworzone w królewskiej manufakturze w Miśni; w tym naturalnej wielkości lisa – jednego z pięciu istniejących dziś na świecie. I co najważniejsze także w tym roku zakończyliśmy I część jednego z najważniejszych projektów inwestycyjno – architektoniczno – archeologicznych, czyli Wawel podziemny. Lapidarium, który zostanie oddany w ręce publiczności już 4 stycznia 2024 roku.

Tak wielkiej frekwencji chyba nikt się nie spodziewał, za co jesteśmy wdzięczni naszym Gościom – naszym Zwiedzającym. To również wielka zasługa wyjątkowego Zespołu wawelskiego pracującego codziennie na to, by czynić z Wawelu miejsce jeszcze bardziej otwarte. Zapewniam, że nie spoczniemy na laurach i w 2024 roku zrobimy wszystko, by zachęcić do przybycia na Wawel kolejne pokolenia, jeszcze większą rzeszę Zwiedzających. Mam nadzieję, że przyczyni się do tego bogaty program, którzy przygotowaliśmy na zbliżający się 2024. Nie zabraknie zaskoczeń i pokazów nowych dzieł, które trafiły do kolekcji jeszcze w 2023 roku – mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu

Nasze działania w każdym kolejnym roku są rozwijane, budują spójną narrację o historii tego miejsca. Przygotowujemy nie tylko monumentalne ekspozycje jak „Obraz Złotego Wieku”, ale również zgłębiamy twórczość artystów szerzej nieznanych, a znaczących, jak udowodnili w swoich badaniach kuratorzy ekspozycji Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600. A mówiąc o dziedzictwie przeszłości, nie zapominamy o teraźniejszości, o czym do dziś przypomina nam na dziedzińcu zewnętrznym szklana instalacja Kingi Nowak zatytułowana Wyspia czy monumentalna Wawelska Głowa pod stojąca pod wzgórzem we współczesnej interpretacji Pawła Orłowskiego – mówi Andrzej Betlej, dodając, że zarówno do Wyspii jak i rzeźby Orłowskiego rok 2024 dopisze ciąg dalszy.

NIEMOWLĘTA

GEST DO SZTUKI

TEATR AGATY DUDY-GRACZ NA WAWELU

Ważnym wydarzeniem dla Zamku były również w tym roku nowy cykl warsztatów Działu Edukacji skierowany do przedszkolaków zatytułowany Wawelaki. W 2024 roku najmłodsi Goście będą mogli liczyć na jeszcze więcej. Do nich bowiem Zamek pragnie dotrzeć poprzez m.in. z premierowym cyklem muzycznym dla niemowląt (od marca 2024).

Poza tym rozwijane będą popularne i lubiane wśród Zwiedzających rodzinne gry terenowe (w mijającym właśnie roku wzięło w nich udział prawie 2000 osób), w tym jedna w maju, która przeniesie nas w barokowy świat porcelany miśnieńskiej. A miłośnicy fotografowania wezmą udział w profesjonalnych warsztatach z technik szlachetnej fotografii (II kwartał) i kursie fotograficznym w zapierających dech piersiach plenerach Pieskowej Skały (III kwartał).

Przełomowym krokiem w zwiększaniu dostępności Zamku okazał się projekt Gest do sztuki realizowany przez Dział Interpretacji Sztuki, sprowadzający się do pokonywanie barier, zabawy i nauki oraz odkrywania zamkowych tajemnic. Wszystko to pozwoliło osobom g/Głuchym, słabosłyszącym oraz słyszącym na wspólne kontemplowanie naszego dziedzictwa. W 2023 roku w projekcie wzięło udział ponad pół tysiąca uczestników.

Zrealizowaliśmy również ministerialny program „Kultura Dostępna 2023” w oparciu o autorski scenariusz. Projekt zakładał dostosowanie oferty edukacyjnej Zamku do potrzeb widzów z niepełnosprawnością słuchu. W ramach zadania  w wawelskim muzeum powstały ścieżki edukacyjne w polskim języku migowym oraz zorganizowaliśmy profilowane wydarzenia we współpracy z artystami, specjalistami oraz wolontariuszami z wydziału pedagogicznego UJ. Z bogatej oferty wydarzeń prowadzonych w języku migowym lub z tłumaczeniem skorzystali odbiorcy w różnym wieku, wszystkie spotkania miały charakter integracyjny.

Wawel nie zapomniał też o swojej misji w tym zakresie, tworząc wystawę Obraz Złotego Wieku. To w jej przestrzeni pojawiły się materiały dostępnych dla odbiorców z niepełnosprawnościami takie jak uniwersalny przewodnik, ścieżki zwiedzania w języku migowym oraz nowoczesne tyflografiki.

Czym Wawelski Dział Interpretacji Sztuki zaskoczy Zwiedzających w 2024 roku? Plany są bogate. Odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Wawel jest Wasz, a wiosną zamienimy Zamek Królewski na Wawelu w teatr! Wszystko za sprawą 14 spektakli w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, które towarzyszyć będą jednej z najważniejszych ekspozycji 2024 zatytułowanej Wawel Wyspiańskiego.

Urszula Wolak-Dudek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...