piątek, 22 listopada, 2024

69. Wątki Małgorzaty Żerwe. Vol 1 GGM2

W piątek, 5 lipca o godz. 18.00 w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2, przy ul. Powroźniczej 13/15 odbędzie się wernisaż wystawy, która powstała z okazji jubileuszu 70-lecia Małgorzaty Żerwe i 50 lat jej obecności twórczej na trójmiejskiej scenie kulturalnej. Wystawa ma otwarty, hybrydalny charakter i organizowana jest w dwóch odsłonach – w GGM2 w formie chronologicznego i problemowego przeglądu oraz w WL4 jako dynamiczna instalacja site-specific – jest próbą podsumowania, skatalogowania i zinterpretowania wielodyscyplinarnego dorobku artystki.

Leitmotivem twórczości Małgorzaty Żerwe jest nić obecna jako wątek zarówno w jej pracach tkanych, jak i w snutych przez nią narracjach. Utożsamiana z ciągłością, przeplata treści i obrazy, zapętlając je zgodnie z symboliką liczby 69, oznaczającą harmonię i nieskończoność. Tytułowe wątki to inkarnacje gromadzonych przez artystkę archiwów. Na te zaś składają się pozornie banalne przedmioty zaczerpnięte z natury bądź odnalezione na pchlich targach, a także historie anonimowych i znanych z imienia bohaterów. Owe archiwa przybierają na wystawie różne oblicza – od tradycyjnych, uporządkowanych zestawień (arte)faktów, po re-enactment wybranych miejsc: sekcja Bizaria nawiązuje do atmosfery sopockiego Sfinksa, Pracownia zaś jest przeglądem studenckich prac artystki zestawionych z wybranymi późniejszymi jej realizacjami.

Pamiętanie jest pracą – wskazywał Walter Benjamin w notatkach do Kronik berlińskich. Wystawa retrospektywna to intensywne ćwiczenie pamięci. Sięgając do przeszłości, należy bowiem, niczym archeolog, odsłaniać ją warstwa po warstwie. Czynność ta może być źródłem cennych znalezisk. Może także pomóc nakreślić pełniejszy obraz rzeczywistości – minionej i obecnej. Istotnym aspektem uprawianej przez Małgorzatę Żerwe „archeologii” jest refleksja krytyczna, nierzadko zabarwiona nutą (auto)ironii i humoru. Niekiedy artystka w fakty wplata elementy fikcji, bawiąc się powstałą dwuznacznością i potencjalnością wykreowanych scenariuszy. Często odnajduje przy tym wartość w obszarach marginalnych, co nadaje jej twórczości głęboko humanistyczne znaczenie. Wiele z jej prac to anegdotyczne zapisy ulotnego: wrażenia, emocji, chwili. Owe miniarchiwa codzienności są impulsem do namysłu nad przemijającym światem, postrzeganym z pozornym tylko przymrużeniem oka.

Z okazji 50-lecia pracy twórczej artystki podczas wernisażu zostanie wręczona Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury oraz Nagroda Specjalna Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego.

69. Wątki Małgorzaty Żerwe. Vol 1 GGM2

Oddział: GGM2, ul. Powroźnicza 13/15
Data: 05.07 – 06.10.2024 r.
Wernisaż: 05.07.2024, godz. 18.00
Artystka: Małgorzata Żerwe
Kuratorka: Marta Wróblewska
Identyfikacja wizualna: Ania Witkowska

Małgorzata Żerwe

Małgorzata Żerwe, artystka wizualna, dziennikarka radiowa, autorka tekstów, kuratorka. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby PWSSP w Gdańsku, gdzie w 1979 r. jako jedna z pierwszych studentek obroniła dyplom z tkaniny jako dziedziny wiodącej w pracowni zasłużonej założycielki szkoły sopockiej – prof. Józefy Wnukowej. Dyplom ten następnie został wyróżniony wystawą w warszawskiej Zachęcie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech i USA. Brała udział w ok. 50 wystawach zbiorowych w Polsce, Finlandii, Francji, Holandii, Szwajcarii, Niemczech i na Węgrzech. Reprezentowała Polskę na 9. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi. Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku i Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Od 1997 do 2018 roku pracowała w Polskim Radiu Gdańsk. Zajmowała się publicystyką kulturalną, reportażem i dokumentem artystycznym. Zrealizowała kilkaset reportaży społecznych i artystycznych oraz ponad 200 monograficznych audycji o artystach, głównie gdańskich. Za reportaże zdobyła kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach radiowych, była także kilkakrotnie nominowana do prestiżowych nagród: Premios Ondas, Prix Europa i Prix Italia. Jest laureatką Grand Prix Marulić i Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy. Obecnie współpracuje z niemieckimi rozgłośniami radia publicznego oraz CBC Canada. Od 2021 r. jest przewodniczącą jury Audionomia Award. W 2020 r. wydała multimedialną książkę „Życie grobowe” nominowaną do Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Jest także autorką słuchowisk. Zasiada w Radzie Kultury Gdańskiej działającej przy Prezydencie Miasta Gdańska. Jest laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 2000, 2008 i 2009, Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w 2003 roku i Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę kultury. Stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska (2018 i 2023) i Marszałka Województwa Pomorskiego (2018).

Justyna Majzel-Zacha
Gdańska Galeria Miejska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...