czwartek, 26 grudnia, 2024

Śladem obozowych deportacji – zakończył się projekt Muzeum Auschwitz

W Archiwum Muzeum Auschwitz zakończył się dwuletni projekt „Rekonstrukcja tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz na podstawie danych archiwalnych Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i Arolsen Archives”. Pracował nad nim zespół archiwistów, historyków, informatyków oraz osoby indeksujące dane z dokumentów.

Zasadniczym celem projektu było pozyskanie jak największej ilości danych dotyczących więźniów KL Auschwitz na podstawie kwerendy przeprowadzonej zdalnie w zasobach Archiwum Arolsen w Bad Arolsen w Niemczech

mówi kierująca projektem w Muzeum Auschwitz Ewa Bazan.

Prowadzący kwerendę skoncentrowali się na dokumentach obozu koncentracyjnego Buchenwald, m.in. aktach personalnych więźniów.

Wybór nie był przypadkowy. W 2006 roku Biuro Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża przekazało do zbiorów Muzeum Auschwitz ponad 47 tys. cyfrowych kopii dokumentów polskich więźniów KL Auschwitz i KL Buchenwald przenoszonych między tymi obozami. Nowy projekt badawczy pozwolił na uzupełnienie informacji o więźniach innych narodowości

wyjaśnia współkoordynatorka projektu Krystyna Leśniak.

Dzięki kwerendzie w Archiwum Arolsen zbiór uzupełniono o kolejne 90 tys. dokumentów, takich jak akta personalne, akta oddziału zatrudnienia więźniów, różnego rodzaju listy nazwiskowe, dokumenty informujące o dalszych przeniesieniach lub o śmierci więźniów. Obecnie cały zbiór to ponad 167 tys. dokumentów dotyczący ok. 30 tys. kobiet i mężczyzn.

Dane zawarte w dokumentach są obecnie rejestrowane w bazach danych. Do tej pory do cyfrowych katalogów wprowadzono ok. 45 procent dokumentów.

Jest to praca niezwykle czasochłonna, bowiem wiele dokumentów zostało zapisanych ręcznie. Jednakże znajdujemy w nich wiele ważnych informacji. Można je wykorzystać do ustalenia liczb osób deportowanych do KL Auschwitz, dat transportów czy też miejsc, z których nastąpiły deportacje

mówi dr Krzysztof Antończyk, kierownik Repozytorium Cyfrowego.

W trakcie realizacji projektu pozyskano również wiele nazwisk oraz fotografii Sinti i Romów, a także jeńców sowieckich. Odtworzono też częściowo wykazy Żydów deportowanych z gett w Litzmannstadt oraz Theresienstadt, jak również francuskich więźniów politycznych.

Bardzo ważne są także dokumenty dotyczące Żydów węgierskich deportowanych do obozu wiosną i latem 1944 r., bowiem wielu z nich nie było w ogóle rejestrowanych w Auschwitz, tylko przenoszonych w inne miejsca. Dzięki dokumentom z innych obozów jesteśmy w stanie odtwarzać ich indywidualne losy, jak i losy całych wspólnot

podkreśla Ewa Bazan.


Dzięki pozyskanym w czasie trwania projektu dokumentom udało się np. ustalić dane dotyczące rodziny Hoffmanów deportowanych do Auschwitz z Węgier pod koniec maja 1944 r.: matki Eszter z domu Pretz, ojca Armina oraz ich dwu synów z żonami: Jenö z żoną Rozsi z domu Klein oraz Mora z żoną Ibolyą z domu Nussbaum.

6 czerwca 1944 r. obu braci przeniesiono do KL Buchenwald, tam zarejestrowano i wykonano fotografie obozowe. W wyniku ciężkiej pracy, niedożywienia i brutalnego traktowania bardzo szybko stali się niezdolni do dalszej pracy i jako tacy nie mieli szans na przeżycie. 3 października 1944 r. z KL Buchenwald skierowano do KL Auschwitz transport 1191 mężczyzn – Żydów węgierskich. Najprawdopodobniej zaraz po przybyciu do KL Auschwitz transport ten skierowano do komór gazowych. Bracia Jenö i Mor Hoffmannowie byli wśród nich. Losów ich rodziców i żon nie udało się ustalić.


Innym dokumentem pozyskanym podczas projektu jest karta personalna Johanna Heraka z Buchenwaldu wraz z wykonaną tam fotografią obozową. Czeski Rom Johann Herak miał 16 lat, kiedy został deportowany do Auschwitz w dużej grupie Romów i Sinti z Luhacovic na Morawach. 19 marca 1943 r. został oznaczony numerem Z-4454. Jako młodociany więzień pracował w jednym z najcięższych komand roboczych – komandzie budowlanym Bauhof od 13 kwietnia 1943 r. do 9 kwietnia 1944 r. Krótko po tym, 16 kwietnia 1944 r. został przeniesiony do KL Buchenwald. Jego dalszych losów nie udało się ostatecznie ustalić.


Kolejnym przykładem uzupełniania danych o więźniach jest postać Polaka Franciszka Jaźwieckiego, malarza i portrecisty, który deportowany został do Auschwitz z Krakowa (nr 79042). W obozie zatrudniony był w obozowej stolarni i malarni.  Był autorem portretów współwięźniów z obozów Auschwitz, Sachsenhausen i Buchenwald. Do tej pory w Archiwum znajdował się tylko wpis o jego zatrudnieniu w obozowej malarni. Dzięki nowym dokumentom wiadomo, iż w marcu 1943 roku przeniesiono go do KL Sachsenhausen przez obóz Gross-Rosen, a 28 lipca 1944 r. do Schönebeck, podobozu KL Buchenwald.


30 kwietnia 1944 r. do KL Auschwitz przywieziono transportem z Paryża 1655 mężczyzn – intelektualistów, polityków, wyższych oficerów oraz członków francuskiego ruchu oporu. Deportowanych oznaczono numerami 184936 do 186590. Jednym z przywiezionych był Leon Delarbre, malarz, kurator i dyrektor muzeum w Belfort.

Po zajęciu Francji przez Niemców, nie mogąc – zapewne z powodu wieku – czynnie walczyć z okupantem, włączył się w działalność Resistance. 3 stycznia 1944 r., został osadzony najpierw w więzieniu w Belfort, a następnie Compiegne, skąd przewieziono do KL Auschwitz. W zbiorach archiwalnych KL Auschwitz nie zachował się żaden dotyczący go dokument. W ramach projektu pozyskano m.in. karty personalne Leona Delarbre. Dokumenty sporządzone w KL Buchenwald zawierają fotografię oraz informacje dot. jego osadzenia w KL Auschwitz.

Leon Delabre został zarejestrowany w Auschwitz jako więzień nr 185409. Następnie został przeniesiony do obozu Mittelbau-Dora. Dzięki pomocy przyjaciół, współwięźniów „organizował“ papier i ołówki i sporządzał rysunki dokumentujące codzienność obozową. Został wyzwolony w kwietniu 1945 r. w Bergen-Belsen.


Analiza danych dotyczących przeniesień więźniów między obozami pozwoli w przyszłości odtworzyć innego rodzaju dokumenty, np. listy transportowe, a także zaktualizować historyczne opracowania dotyczące ewakuacji KL Auschwitz czy zatrudnienia w obozie.

Wszystkie dane dotyczące deportacji Żydów z Węgier do Auschwitz zostały wykorzystane w formie interaktywnej mapy. Docelowo znajdą się tam dane dotyczące wszystkich transportów do obozu. Udostępnienie jej na stronie internetowej Muzeum wraz z istniejącą już wyszukiwarką nazwisk znacznie ułatwi pozyskanie danych o więźniach Auschwitz.

Projekt został zrealizowany dzięki środkom finansowym przekazanym przez Międzynarodowy Komitet Oświęcimski oraz koncern Volkswagen AG.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...