piątek, 8 listopada, 2024

78. rocznica zakończenia II wojny światowej

Na elbląskim Cmentarzu Agrykola odbyły się obchody kolejnej rocznicy zakończenia II wojny światowej. W rocznicowych obchodach wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych oraz poczty sztandarowe wystawione przez elbląskie szkoły oraz wojsko stacjonujące w Elblągu.

Do zebranych, w imieniu prezydenta Witolda Wróblewskiego, zwrócił się Janusz Nowak wiceprezydent Elbląga:

Obchodzimy dziś 78. rocznicę zakończenia największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, w którym zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi. W Polsce II wojna światowa oznaczała niemiecką i sowiecką okupację, wyniszczenie polskiego społeczeństwa, eksterminację Polaków i Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych, Zbrodnię Katyńską z wymordowaniem 22 tysięcy polskich oficerów i ogromne – niemożliwe do całkowitego oszacowania – straty materialne.

Trauma II wojny była podstawą tworzenia nowego porządku w Europie, by podobny konflikt nigdy się już nie powtórzył. Ten porządek jeszcze niedawno wydawał się nam czymś oczywistym. Naznaczona w XX wieku doświadczeniem dwóch wojen światowych  Europa, po 1945 roku miała masową wojnę z jej okropnościami dusić w zarodku, aktywnie jej przeciwdziałać. Jednak dziś mierzymy się z największym konfliktem zbrojnym od czasu zakończenia II wojny światowej właśnie. Co więcej państwem-agresorem jest Rosja, członek stały Rady Bezpieczeństwa ONZ, który za utrzymanie pokoju na świecie miał razem z innymi mocarstwami odpowiadać.

Od lutego 2022 roku w związku z brutalną i haniebną agresją Rosji na Ukrainę uświadamiamy sobie, że pokój na naszym kontynencie, to w dalszym ciągu aktualna potrzeba. W przypadku agresora, który realizując swoją imperialną politykę łamie wszelkie zasady prawa międzynarodowego musimy mieć świadomość, że takiej agresji wolny świat musi się przeciwstawić. Chcemy by wołający z Westerplatte napis NIGDY WIĘCEJ WOJNY! – nie pozostawał już tylko pustym hasłem.

Dlatego stojąc na tym elbląskim cmentarzu, gdzie leżą szczątki żołnierzy polskiego września, żołnierzy radzieckich i zachodnich aliantów o ten cenny pokój apelujemy! Niezwykle ważna jest także nasza obecna postawa wobec wojny w Ukrainie. Nasz dzisiejszy sprzeciw wobec tej wojny, to pomoc niesiona Ukrainie i jej obywatelom, także tu w Elblągu.

Szanowni Państwo! W ciągu obecnej dekady odchodzić będą kolejni z coraz mniejszej grupy świadków II wojny światowej, którzy przekazali nam swoje świadectwo, którzy tę wojnę znają z doświadczenia i z cierpienia, którzy z pewnością nigdy nie chcieliby jej powtórki. Dlatego to na kolejnych pokoleniach spoczywać będzie teraz odpowiedzialność za głoszenie prawdy o oprawcach i ofiarach oraz pielęgnowanie pamięci historycznej. Składam hołd wszystkim cywilnym ofiarom II wojny światowej, które po raz pierwszy w historii były zabijane na masową skalę po to, by wcielić w życie założenia ideologiczne lub osiągnąć cele militarne.

Pragnę złożyć również hołd wszystkim żołnierzom, którzy w II wojnie światowej walczyli o pokój na naszym kontynencie – żołnierzom polskim walczącym o wolność na wszystkich frontach tej wojny, a także żołnierzom innych krajów, którzy walczyli z hitleryzmem. Cześć ich pamięci!

Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej wskazywał – 8 maja 1945 roku jest dniem ogromnej radości ze zwycięstwa nad nazizmem. Jednak dla krajów środkowo-wschodniej Europy, w tym także Polski to słodko-gorzkie zwycięstwo, bowiem w wyniku ustaleń konferencji jałtańskiej kraje te po II wojnie światowej znalazły się pod sowiecką strefą wpływów. Dla Polski było to kolejne pół wieku zmagań o wolną Ojczyznę.

Po przemówieniach hołd wszystkim ofiarom wojny uczestnicy uroczystości oddali poprzez Apel Pamięci, salwę honorową oraz złożenie kwiatów na grobach poległych żołnierzy polskich oraz aliantów.

Źródło: https://elblag.eu/

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...