czwartek, 7 listopada, 2024

80. rocznica akcji „Reinhardt” – obchody w Lublinie

Marsz z lampionami młodzieży oraz potomków/rodzin Ofiar Akcji „Reinhardt”, prezentacja reportażu TVP Lublin, uroczysty koncert, a także wizyta „Szlakiem lubelskich sztetli” złożą się na obchody 80. rocznicy likwidacji getta w Lublinie.

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku miał miejsce pierwszy transport ok. 1600 Żydów z lubelskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Wydarzenie to zapoczątkowało niemiecką Akcję „Reinhardt”, podczas której Niemcy wymordowali ponad 1,5 mln Żydów. Obchody, będące inicjatywą podjętą przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, mają na celu upamiętnienia ofiar zbrodni dokonanej przez okupanta niemieckiego na ludności żydowskiej. Uroczystości będą trwały od marca 2022 do listopada 2023 roku w Lublinie oraz we wszystkich powiatach, które przed wojną zamieszkiwała społeczność żydowska.

– To my, mieszkańcy Lublina, potomkowie świadków tych tragicznych wydarzeń, mamy obowiązek mówienia i pamiętania o nich. Dziś po 80 latach nadal zadajemy sobie pytanie: jak to możliwe, że ludzie są zdolni do tak okrutnych czynów? – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Kryptonim „Reinhardt” oznaczał operację eksterminacji Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i okręgu białostockiego przeprowadzoną w latach 1942-1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach Endlösung der Judenfrage (tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej). Akcja „Reinhardt” rozpoczęła się 17 marca 1942 roku kiedy do obozu zagłady w Bełżcu przybyły pierwsze transporty Żydów deportowanych z getta w Lublinie i Lwowa. Jej celem była deportacja i uśmiercenie wszystkich Żydów przebywających wówczas na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

W sumie do końca 1942 roku III Rzesza wymordowała niemal 1,3 mln Żydów z dystryktów warszawskiego, radomskiego, lubelskiego i krakowskiego. Ponad pół miliona z dystryktu Galicja i około 130 tys. z okręgu białostockiego. Ostatnim etapem Akcji „Reinhardt” było zamordowanie w dniach 3-4 listopada 1943 roku ponad 40 tys. Żydów umieszczonych w obozach w Poniatowej, Trawnikach i Majdanku (niem. Aktion „Erntefest” tj. Operacja „Dożynki”).

Główne uroczystości rocznicowe zainicjowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie odbędą się w dniach 16-17 marca br. w rocznicę rozpoczęcia Akcji „Reinhardt” i pierwszych transportów ofiar do obozów zagłady na Lubelszczyźnie. Adresowane są przede wszystkim do potomków oraz rodzin ofiar Akcji „Reinhardt”, zamieszkujących obszar ówczesnego Generalnego Gubernatorstwa i Galicji, a także pochodzących m.in. z Austrii, Holandii, Słowacji i innych okupowanych przez Trzecią Rzeszę krajów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...