W Wał-Rudzie i Zabawie odbyły się oficjalne obchody 80. rocznicy Operacji Most III – brawurowej akcji wywiezienia z okupowanej Polski do Anglii części ze zdobycznej niemieckiej rakiety V-2. W wydarzeniu wzięli udział m.in. parlamentarzyści: Anna Pieczarka i Urszula Nowogórska oraz wicemarszałek Ryszard Pagacz.
Operacja „III Most” to jeden z bardzo wielu przykładów bohaterstwa Polaków w czasie II wojny światowej. W tę akcję włączyli się nie tylko żołnierze Armii Krajowej, ale również miejscowa ludność. Dzięki temu Anglicy zyskali niezwykle cenną zdobycz, jaką były oryginalne fragmenty V2, rakiet spadających na Londyn
– mówił wicemarszałek Ryszard Pagacz.
Operacja Most III polegała na przetransportowaniu z okupowanej Polski do Anglii zdobytych części niemieckiej rakiety V-2, nazywanej też tajną bronią Hitlera. W tym celu w Wał-Rudzie, tuż po północy 26 lipca 1944 roku, wylądował aliancki samolot. Przylecieli nim cichociemni i kurierzy z Londynu, m.in. Jan Nowak-Jeziorański. Na pokład samolotu załadowano cenny ładunek, ale dużym problemem okazał się start maszyny na podmokłym terenie. Ostatecznie bohaterska załoga odleciała do Brindisi, zanim pojawili się Niemcy.
Z okazji rocznicy, w sanktuarium bł. Karoliny w Zawadzie odprawiona została msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Na przykościelnym terenie można było obejrzeć pokazy grup rekonstrukcji historycznej, natomiast Zakłady Mechaniczne zaprezentowały produkowane w Tarnowie uzbrojenie dla polskiej armii. Odbyła się też prezentacja książki „Motyl czuwa nocą. Dakotą do wolności”, autorstwa dra hab. Andrzeja Olejki.
Jednym z patronów obchodów historycznego wydarzenia był gen. bryg. Zbigniew Baszak, który 80 lat temu brał udział w tej brawurowej akcji.
Przy okazji uroczystości otwarto muzealny hangar, znajdujący się w pobliżu sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Muzeum powstało z inicjatywy kustosza sanktuarium ks. Zbigniewa Szostaka, a w środku prezentowane są m.in. fragmenty rakiety V2 oraz legendarnego samolotu Dakota.
Serwis Prasowy UMWM