poniedziałek, 18 listopada, 2024

Święconka – co, jak i dlaczego?

Dzisiaj przedstawiamy Wam mały przewodnik po produktach wchodzących w skład tradycyjnej „święconki”. Nic, co znajdowało się w wielkanocnym koszyczku, nie trafiało tam przypadkiem.

JAJKO – symbol nowego życia, odrodzenia i nadziei. Najważniejszy symbol Świat Wielkanocnych, a także najstarszy symbol wiosennego odrodzenia przyrody.

CHLEB – podstawowe pożywienie człowieka, a jego poświęcenie miało zapewnić dobrobyt i dostatek. Dbano, aby chleba nigdy nie zabrakło. Symbolizuje braterstwo i jedność, a w kulturze chrześcijańskiej także ciało Chrystusa.

WĘDLINA – mięso było dawniej rarytasem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Pojawiała się w święconce jako symbol obfitości, dobrobytu i dostatku.

SÓL – przypisywano jej właściwości oczyszczające i ochronne. Symbolizuje nieśmiertelność, niezniszczalność i trwałość. Chroni przed zepsuciem – wierzono, że zarówno tym fizycznym, jak i duchowym.

CHRZAN – do koszyczka wielkanocnego powinien trafić jako korzeń. Symbolizował zdrowie i siłę, a jego zadaniem było wzmacnianie właściwości pozostałych produktów. Ponadto jego ostry smak miał wyciskać łzy na pamiątkę męki Chrystusa.

BARANEK – nie mogło go zabraknąć w koszyczku – to symbol Zmartwychwstałego Chrystusa, znak zwycięstwa i triumfu. Dzisiaj pojawia się najczęściej w formie czekoladowej lub cukrowej figurki, dawniej wykonywano go z masła lub ciasta pieczonego w specjalnej formie.

BABKA – niegdyś upieczenie babki wielkanocnej wymagało nie lada umiejętności, a jej obecność w koszyczku była dowodem kunsztu gospodyni. Poprzez poświęcenie miała zapewnić dobrobyt i „słodkie życie”.

MASŁO – jego obecność odnosiła się do współistnienia i zależności między ludźmi i zwierzętami. Poświęcenie go miało zapewnić zdrowie i dobrobyt gospodarskim zwierzętom.

Kaczuszki, kurczaczki czy zajączki stały się symbolem wielkanocnym stosunkowo niedawno, nie znajdziemy ich więc w spisie tradycyjnych składników święconki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...