piątek, 22 listopada, 2024

W muzeum #wGdyni nigdy nie wieje nudą

Mądra, ciekawa i odpowiedzialna edukacja to jedno z najpoważniejszych, ale i najwdzięczniejszych zadań współczesnego muzeum. Dlatego gdyńskie instytucje również starają się podążać tą ścieżką. I tak na przykład Muzeum Miasta Gdyni w swoim programie edukacyjnym przygotowało bogatą ofertę dla każdego: dzieci, dorosłych, osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów.

Program edukacyjny Muzeum Miasta Gdyni powstał z myślą o indywidualnych zwiedzających i grupach zorganizowanych. Dzieci, dorośli i seniorzy z Gdyni oraz innych miast mogą skorzystać z wykładów, oprowadzeń po wystawach, warsztatów muzealnych oraz spacerów historycznych i architektonicznych. Natomiast ci, którzy na co dzień chcą być bliżej kultury, mogą zgłosić się na wolontariat.

Z myślą o grupach szkolnych powstały dostosowane do podstawy programowej lekcje muzealne oraz warsztaty. Przygotowane przez muzeum zajęcia mają poszerzać wiedzę, umiejętności manualne, a także rozwijać wrażliwość na świat kultury i sztuki. Inspirować do twórczej aktywności, rozwijać samodzielne myślenie oraz pomóc lepiej zrozumieć Gdynię i jej historię. Edukatorzy są otwarci na współdziałanie z odbiorcami w każdym wieku, a szczególną formę edukacji przez zabawę stanowią organizowane tematyczne przyjęcia urodzinowe.

Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta edukacyjna Muzeum Miasta Gdyni została dostosowana do poszczególnych grup wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, a także uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Powstała w oparciu o podstawę programową, a warsztaty uwzględniają tematy z zakresu historii, sztuki, architektury oraz projektowania.

Jak zarezerwować zajęcia szkolne? Wystarczy wysłać wiadomość na adres mailowy p.wojcik@muzeumgdynia.pl. W treści należy podać: nazwę szkoły, klasę, ilość uczniów w klasie, dane opiekuna grupy, kontakt (mailowy i telefoniczny).

Z zajęć można skorzystać od wtorku do czwartku w godz. od 10:00 do 15:00 lub w piątki od 12:00 do 15:00. Pod numerem telefonu 58 662 09 36 czeka koordynatorka Patrycja Wójcik, która odpowie na wszelkie pytania dotyczące oferty. Ustalenie dogodnego dla wszystkich terminu odbędzie się drogą mailową.

Oferta dla dzieci z opiekunem

Oferta edukacyjna Muzeum Miasta Gdyni towarzyszy nie tylko wystawie stałej, ale również wystawom czasowym. Do każdej z nich przygotowano program różnorodnych zajęć dla dzieci, rodzin, osób z niepełnosprawnościami, dorosłych i seniorów.

W kasie muzeum można bezpłatnie wypożyczyć audioprzewodnik dla dzieci, dzięki któremu mali zwiedzający poznają historię Gdyni opowiedzianą w ciekawy i przystępny sposób przez Anię i Adama.

Oferta dla dorosłych

Z kolei na dorosłych czekają nie tylko oprowadzania po wystawach, wykłady i spacery, ale również pracowania rysunku i malarstwa.

Jedną z propozycji są także „Perły”, czyli cykl wykładów ukazujących różnorodność stylistyczną architektury niemodernistycznej. To zajęcia skierowane do wszystkich osób powyżej 15. roku życia, a w szczególności do miłośników Gdyni, badaczy architektury oraz historyków. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w wybrane czwartki o godz. 17:00 na platformie ZOOM. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Całą ofertę dla dorosłych znajdziemy na stronie muzeum.

Dostępna sobota

„Dostępna sobota” to wieloletni cykl spotkań dostosowanych do potrzeb osób niesłyszących i niedosłyszących. Wszystkie wydarzenia, które odbywają się w jego ramach, są stworzone z myślą o tym, aby każdy uczestnik mógł w pełni skorzystać z oferty muzeum.

Podczas zajęć przewidziano spacery historyczne i architektoniczne oraz oprowadzania po wystawach czasowych. W zależności od obostrzeń spotkania odbywają się stacjonarnie lub online. Wszystko jest tłumaczone na język migowy. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Pytania dotyczące najbliższych spotkań można kierować do koordynatorki projektu Gosi Bujak na adres mailowy: m.bujak@muzeumgdynia.pl lub zadzwonić pod numer telefonu 58 662 09 35.

Więcej informacji znajdziemy na stronie muzeum w zakładce Edukacja.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...