piątek, 22 listopada, 2024

Zamek Krzyżacki w Szczytnie już po rewitalizacji

W Szczytnie pojawiła się nowa atrakcja turystyczna: Zamek Krzyżacki, który został oddany po blisko 3-letniej rewitalizacji. Mieszkańcy i turyści będą mogli zwiedzać odnowione ruiny w pełnej krasie, a w sali całorocznej będzie można obejrzeć wystawę przedmiotów, które zostały odnalezione podczas prac.

Zamek w Szczytnie pochodzi z drugiej połowy XIV w. Był siedzibą prokuratora zarządzającego jednym z okręgów administracyjno-wojskowych, na które podzielone było państwo krzyżackie. Po sekularyzacji zakonu w 1525 r., przestał pełnić rolę ważnej nadgranicznej warowni. Pod koniec XVI w. przebudowano go na rezydencję myśliwską książąt pruskich. W następnych wiekach zamek został częściowo rozebrany i popadał w ruinę. Przed II wojną światową pozostałości budowli zaadaptowano na lokalne muzeum, a na dawnym przedzamczu wzniesiono gmach nowego ratusza.

Szczycieński zamek został rozsławiony przez Henryka Sienkiewicza w powieści „Krzyżacy”. To tutaj miała być przetrzymywana Danusia, uprowadzona podstępnie córka Juranda ze Spychowa. Zamkowe lochy stały się też miejscem uwięzienia samego Juranda, któremu na rozkaz komtura Zygfryda de Löwe obcięto język, dłoń i oślepiono.

Dzięki rewitalizacji średniowieczne podziemia oraz częściowo zasypane mury obronne zostały odsłonięte i udostępnione zwiedzającym. Oficjalne otwarcie, w którym wzięła udział m.in. Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr hab. Iwona Klonowska, zostało zaaranżowane po części w stylu średniowiecznym, po części – myśliwskim. Przez cały dzień na zamku odbywały się różne atrakcje, m.in. strzelanie z łuku, średniowieczne gry i zabawy.

Rewitalizacja Zamku to największa zrealizowana przez miasto do tej pory inwestycja. Jej koszt to 15 mln 353 tys. zł.

Zamek będzie dostępny nieodpłatnie dla wszystkich odwiedzających przez cały rok. Odbywać się tam będą również różne wydarzenia kulturalne, spotkania i wystawy sezonowe.

ŹródłoPolicja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...