sobota, 18 maja, 2024

Z klawiaturą i duszą

Nowa wystawa w National Museum of Scotland The Typewriter Revolution pokazuje rolę, jaką w społeczeństwie, sztuce i popkulturze odegrały maszyny do pisania. Prezentuje ją poprzez osobiste historie tych, którzy je zaprojektowali, wykonali i używali.

Eksponaty prezentowane na wystawie The Typewriter Revolution pochodzą z kolekcji National Museums Scotland. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. maszynę Sholes & Glidden z 1876 r., która jako pierwsza miała klawiaturę QWERTY, maszynę elektryczną z lat 50. używaną przez autora Whiskey Galore Sir Comptona Mackenzie oraz ikonę designu z lat 70. – Olivetti Valentine.

Maszyny do pisania pojawiły się w Europie w latach 70. XIX wieku – zostały tu przysłane przez amerykańską firmę E. Remington & Sons. Były to luksusowe urządzenia, które kosztowały równowartość połowy średniej rocznej pensji.

Ostatnia dekada XIX wieku to czas ogromnego boomu na maszyny do pisania – do 1900 roku zrewolucjonizowały one pracę biurową i otworzyły nowe możliwości zatrudnienia, zwłaszcza dla kobiet. Zainspirowały także powieściopisarzy i artystów. Jednym z pierwszych autorów, którzy z nich korzystali, był Mark Twain. Henry James lubił głośne stukanie maszyny do pisania Remington i narzekał, że jego wena przygasła, gdy przeszedł na cichszy model.

Na przestrzeni lat technologia produkcji maszyn do pisania znacznie się rozwinęła. W latach 20. XX wieku powstały pierwsze modele elektryczne. Z czasem maszyny zaczęły być wypierane z biur przez komputery, ale wyjątkowe doświadczenia związane z pisaniem na maszynie do pisania i trwałe piękno ich konstrukcji sprawiają, że wciąż istnieje na nie zapotrzebowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...