niedziela, 5 maja, 2024

Z klawiaturą i duszą

Nowa wystawa w National Museum of Scotland The Typewriter Revolution pokazuje rolę, jaką w społeczeństwie, sztuce i popkulturze odegrały maszyny do pisania. Prezentuje ją poprzez osobiste historie tych, którzy je zaprojektowali, wykonali i używali.

Eksponaty prezentowane na wystawie The Typewriter Revolution pochodzą z kolekcji National Museums Scotland. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. maszynę Sholes & Glidden z 1876 r., która jako pierwsza miała klawiaturę QWERTY, maszynę elektryczną z lat 50. używaną przez autora Whiskey Galore Sir Comptona Mackenzie oraz ikonę designu z lat 70. – Olivetti Valentine.

Maszyny do pisania pojawiły się w Europie w latach 70. XIX wieku – zostały tu przysłane przez amerykańską firmę E. Remington & Sons. Były to luksusowe urządzenia, które kosztowały równowartość połowy średniej rocznej pensji.

Ostatnia dekada XIX wieku to czas ogromnego boomu na maszyny do pisania – do 1900 roku zrewolucjonizowały one pracę biurową i otworzyły nowe możliwości zatrudnienia, zwłaszcza dla kobiet. Zainspirowały także powieściopisarzy i artystów. Jednym z pierwszych autorów, którzy z nich korzystali, był Mark Twain. Henry James lubił głośne stukanie maszyny do pisania Remington i narzekał, że jego wena przygasła, gdy przeszedł na cichszy model.

Na przestrzeni lat technologia produkcji maszyn do pisania znacznie się rozwinęła. W latach 20. XX wieku powstały pierwsze modele elektryczne. Z czasem maszyny zaczęły być wypierane z biur przez komputery, ale wyjątkowe doświadczenia związane z pisaniem na maszynie do pisania i trwałe piękno ich konstrukcji sprawiają, że wciąż istnieje na nie zapotrzebowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...