piątek, 22 listopada, 2024

Zwiedzisz je dopiero w następnym roku!

Zostało jeszcze kilka dni, by odwiedzić oliwską Kuźnię Wodną, Wartownię nr 1 na Westerplatte oraz Muzeum Nauki Gdańskiej. Wraz z zakończeniem letniego sezonu turystycznego, od 19 września 2021 roku, zostaną one zamknięte dla turystów, a pozostałe oddziały będą czynne krócej. Warto zaplanować nadchodzącą sobotę, zwłaszcza z kowalami z Kuźni Wodnej.

– Muzeum Gdańska prowadzi obecnie 10 oddziałów, np. nowe Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, czy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. W tegorocznym sezonie letnim po raz pierwszy umożliwiliśmy zwiedzanie do godziny 19.00. Niebawem jednak zamkniemy niektóre oddziały oraz wszystkie punkty widokowe. Z kolei atrakcje zlokalizowane na Śródmieściu będą czynne krócej, do godziny 16.00, ale wraz z rozpoczęciem jesieni wraca również program wydarzeń związanych z historią Gdańska – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Wszystkich chcących skorzystać z ostatnich letnich dni zapraszamy do Kuźni Wodnej w Oliwie na spotkanie z kowalami artystami.

„KUŹNIA”. Zobacz kowali przygotowujących stojak na rowery

W sobotę, 18 września, od godziny 10.00 do 19.00 Kuźnię Wodną przejmą kowale artyści. Za pomocą tradycyjnych narzędzi i metod, z myślą o przyszłorocznych odwiedzających, przygotują stojak na rowery. Turyści będą mogli skorzystać z udogodnienia od lata przyszłego roku.      

–  Nasi goście to ludzie ceniący kontakt z naturą, korzystający z uroków Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Tego lata odwiedziło nas wielu rowerzystów i właśnie z myślą o nich, wzorując się na napisie „Gdańsk” z Ołowianki, nasi kowale wykonają niecodzienny i artystyczny stojak na rowery. To jedna z ostatnich okazji, by tego lata zobaczyć działające warsztaty Kuźni, nową wystawę stałą z nowymi eksponatami oraz zrewitalizowany budynek oraz dowiedzieć się o tajemnicach fachu ginącego zawodu od specjalistów – mówi Remigiusz Pacer z Muzeum Gdańska, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie.

Tego dnia będzie można również zwiedzić Muzeum Nauki Gdańskiej, w którym wciąż działają zegary sprzed kilkuset lat i punkt widokowy na wieży kościoła św. Katarzyny. Warto również odwiedzić Westerplatte oraz Wartownię nr 1, w którym znajduje się wystawa i eksponaty przekazane w latach 70. XX wieku przez żyjących wówczas obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej.     

Krócej, ale ciekawiej. Propozycje dla mieszkańców

W sezonie zimowym będzie czynnych pięć oddziałów położonych na gdańskim Śródmieściu. Przez cały tydzień, z wyjątkiem wtorków, w godzinach 10.00-16.00 odwiedzimy Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Skrócenie godzin otwarcia nie oznacza jednak, że nie wejdziemy do nich po zamknięciu drzwi.

– Na zimę i jesień przygotowaliśmy szereg wydarzeń adresowanych do mieszkańców Gdańska. W prawie każdy czwartek w wybranych oddziałach będą się odbywać spotkania, koncerty, prelekcje, debaty oraz promocje książek poświęconym naszemu miastu. Z kolei sobotnie oprowadzania kuratorskie wokół wystawy czasowej Dominikanie w Gdańsku adresujemy do wszystkich z osób, które chcą ciekawie spędzić wolne przedpołudnie. Zobaczymy również nowe wystawy czasowe – mówi Waldemar Ossowski.

Harmonogram otwarcia oddziałów Muzeum Gdańska w sezonie zimowym 2021/2022

  • Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
  • Dwór Artusa, Długi Targ 43/44
  • Dom Uphagena, ul. Długa 12
  • Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
  • Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16

Sprzedaż biletów oraz ostatnie wejście na sale wystawowe jest możliwe od 30 do 60 minut przed zamknięciem oddziału. Aktualne informacje znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

  • Muzeum Nauki Gdańskiej – zamknięta w sezonie zimowym
  • Kuźnia Wodna w Oliwie – zamknięta w sezonie zimowym
  • Wartownia nr 1 na Westerplatte – zamknięta w sezonie zimowym
  • Twierdza Wisłoujście – zamknięta do 2024 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...