Do 17 października na placu przy przy ulicy Zawiszy Czarnego w Gdyni można oglądać multimedialną wystawę poświęconą gen. Stanisławowi Maczkowi. Ekspozycję przygotowało Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie.
Zwiedzający wystawę mogą zapoznać się ze wspomnieniami żołnierzy 1. Dywizji Pancernej, a nawet posłuchać nagrania głosu samego gen. Maczka. Dowiedzą się m.in., jak przebiegały poszczególne bitwy w 1939 i 1944 r., ale też jak wyglądało życie codzienne na froncie i w koszarach. Ekspozycja obejmuje okres od początku kariery wojskowej Stanisława Maczka (czyli od czasów przed I wojną światową), przez wojnę obronną we wrześniu 1939 r., ewakuację przez Węgry i Francję na wyspy Brytyjskie, aż po lądowanie aliantów w Normandii i serię zwycięskich bitew z 1944 r. Prezentuje też powojenne losy żołnierzy, z których część założyła rodziny na Zachodzie, a część wróciła do ojczyzny.
Wystawa została przygotowana w 2019 r. z okazji 75. rocznicy wyzwolenia holenderskiej Bredy. Premierę miała we wrześniu 2019 r. w Warszawie, a w październiku i listopadzie 2019 r. była pokazywana w Bredzie. Później można ją było oglądać w Żaganiu, Wrocławiu, Tokarni i Lublinie.
Wirtualną wersję wystawy pt. Czarne Diabły można znaleźć na platformie Google Arts & Culture. MHP przygotowało również pakiet edukacyjny dla różnych grup wiekowych.
Na kanale YouTube Muzeum Historii Polski są do obejrzenia dwa filmy wyprodukowane przez MHP w związku z wystawą: dokument Rafała Geremka Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku oraz miniatura Agaty Mianowskiej Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza.
Wystawa jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.