Od kilku dni przy wejściu do Muzeum Van Gogha dostępny jest model budynku muzeum, który można (a czasem nawet trzeba) dotknąć. Obejmuje on wszystkie piętra i trasy spacerowe i ma na celu ułatwienie zwiedzania muzeum wszystkim, a zwłaszcza osobom niewidomym i niedowidzącym.
Odwiedzający mogą teraz wykorzystać model wydrukowany w 3D (wykonany przez lokalnych twórców), aby dosłownie „obmacać” budynek muzeum i odnaleźć swoje położenie podczas wizyty. Muzeum Van Gogha jest pierwszym muzeum w Holandii, które wprowadziło takie rozwiązanie.
– Dzięki wsparciu i wiedzy Bartiméus Fonds and Stichting Accessibility wykonaliśmy kolejny krok w kierunku poprawy dostępności Muzeum Van Gogha – mówi dyrektor muzeum Emilie Gordenker. – Mamy nadzieję, że w nadchodzących latach dokonamy dalszych ulepszeń, aby zapewnić wszystkim odwiedzającym niezapomniane wrażenia muzealne.
Życie i twórczość Vincenta van Gogha przemawia do osób z wadami wzroku tak samo, jak do wszystkich innych odwiedzających. Model budynku pomaga zwiedzającym zrozumieć układ muzeum i to, co ma do zaoferowania każde piętro podczas zwiedzania z przewodnikiem lub indywidualnie. Makieta znajduje się w holu wejściowym do Muzeum Van Gogha, dzięki czemu zwiedzający mogą natychmiast zorientować się, gdzie są i swobodnie poruszać się po budynku.
Makieta składa się z dwóch elementów: miniaturowej wersji zewnętrznej części kompleksu Muzeum Van Gogha (sala wejściowa na Museumplein, skrzydło wystawowe i budynek główny) oraz otwartego modelu wszystkich pięter muzeum. Dzięki temu odwiedzający szybko zorientują się np. gdzie znajdują się windy.
Muzeum planuje dalszą rozbudowę modelu. Opracowywane są np. plany pięter, które zostaną zainstalowane obok wejść do wind na każdym piętrze. Zawierają one szczegółowe informacje na temat tras spacerowych i tego, co jest wystawione na każdym piętrze. Podobne plany będą również produkowane na potrzeby wystaw czasowych.