sobota, 18 maja, 2024

Artyści Andersa na wystawie w Galerii Wytwórnia

Wszyscy pamiętają historię powstania Armii Polskiej na Wschodzie i jej dokonania na szlaku bojowym, ale mało kto zna twórczość artystyczną żołnierzy, którzy walczyli pod dowództwem generała Władysława Andersa. Już od 10 listopada będzie się można z nią zapoznać na wystawie w Galerii Wytwórnia.

Przybliżenie Polakom działalności artystycznej żołnierzy Andersa to cel Fundacji „Towarzystwo Projektów Edukacyjnych” (TPE), który stał się najdłuższym i najbardziej rozwiniętym projektem Fundacji, powstałej 10 lat temu z pasji do historii, sztuki oraz edukacji.

– Wraz z emigracją niepodległościową przewinęła się fala, w większości zapomnianych i nierozpoznanych do niedawna w polskiej historii sztuki artystów, którzy w szeregach Armii Polskiej na Wschodzie, a następnie 2. Korpusu znaleźli warunki rozwojowe w postaci organizacji wystaw, pomocy materialnej, grup i stowarzyszeń artystycznych, a nawet samodzielnych szkół malarskich i indywidualnych pracowni artystycznych. Szerzej nieznani w Polsce zasługują na naszą uwagę. Dlatego we współpracy z Miastem Gdynia i Galerią Wytwórnia będzie prezentowana multimedialna wystawa przybliżająca szerokiej społeczności miasta postaci i dzieła artystów polskiej emigracji – mówi Paweł Zarzycki, Prezes Zarządu TPE.

Jedna z żołnierek 2. Korpusu, historyk sztuki dr Karolina Lanckorońska, tak napisała o żołnierskiej twórczości: „Nie myślę, żeby istniała w historii wojen armia, która od pierwszej chwili swojego powstania, potem w czasie przemarszu przez pół świata, wreszcie w samej akcji bojowej, z pełną świadomością organizowała i prowadziła drugą, zupełnie inną akcję (edukacyjną). W jej programie odgrywała znaczącą rolę, będąca zawsze ważnym elementem troski władz 2. Korpusu, edukacja artystyczna w zakresie sztuk pięknych oraz dbałość o umożliwienie, na ile pozwalały wojenne warunki, swobodnego i indywidualnego rozwoju artystycznych talentów.”

Na wystawie zorganizowanej w Galerii Wytwórnia przy ul. Abrahama 25 znajdą się drukowane na dużym formacie i malowane reprodukcje obrazów oraz część multimedialna prezentowana na dwóch ekranach. Wystawę wzbogaci bogato ilustrowany katalog autorstwa Profesora Jana Wiktora Sienkiewicza. Na wystawie będziemy mogli zapoznać się z dziełami kilkudziesięciu żołnierzy artystów, którzy tworzyli je już od pobytu w Związku Radzieckim w 1941 roku, a później na Środkowym i Bliskim Wschodzie, w Afryce, od 1943 roku na Półwyspie Apenińskim oraz na powojennej emigracji w Wielkiej Brytanii.

„W Armii Polskiej na Wschodzie, a później w 2. Korpusie, twórczość plastyczna wyrażała się przynajmniej na trzech poziomach. Na poziomie pierwszym – użytkowym: artyści realizowali przede wszystkim zlecenia i zamówienia dowództwa wojskowego na wszelkiego rodzaju oprawy plastyczne okolicznościowych uroczystości, oraz na bardziej trwałe dekoracje świetlic i kaplic w miejscach postojów. Drugą grupę prac, stanowiły dzieła będące świadectwem nieskrępowanej zleceniami – indywidualnej ekspresji. Przykładem takiej twórczości są bardzo wczesne, bo pochodzące jeszcze z 1941 roku, rysunki i szkice autorstwa Stanisława Westwalewicza i Zygmunta Turkiewicza, czy też, będące dziełem anonimowych artystów, wykonane w kości zwierzęcej – miniaturowe płaskorzeźby z wizerunkiem Matki Boskiej. Trzecią grupą prac są rysunki, szkice węglem oraz akwarele i drobne szkice malarskie, które powstały w warunkach bojowych i są dziełem żołnierzy-rysowników lub malarzy-korespondentów, którzy przebywali na liniach frontu (i często brali czynny udział w walkach), czego przykładem są prace graficzne Stanisława Gliwy czy też szkice Józefa Czapskiego.” – czytamy w katalogu wystawy.

Otwarcie wystawy odbędzie się 10 listopada o godz. 17.30 w Galerii Wytwórnia przy ul. Abrahama 25. Wystawa będzie czynna do końca listopada, codziennie w godzinach 15.00 – 20.00. Zwiedzanie przez wycieczki zorganizowane w innych godzinach do umówienia telefonicznie: Mirosław Studniak, tel. 504 762 796.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...