poniedziałek, 27 maja, 2024

Dni Niepodległości 2021 w Muzeum Niepodległości w Warszawie

Zapraszamy w dniach 11–14 listopada 2021 do Muzeum Niepodległości i jego oddziałów: Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej na wspólne świętowanie Dni Niepodległości 2021. Wstęp jest bezpłatny.

– Polonia Restituta, Polska Odrodzona – hasło to elektryzuje Polaków od ponad stu lat. Polska odzyskała w 1918 roku niepodległość, wolność, niezależność. Marzenie całych pokoleń stało się faktem. Proces ten trwał wiele lat. Przez lata niewoli Polacy nie zapomnieli o niepodległości, walczyli o nią w przeróżny sposób: na polach walki, w powstaniach, ale też rozwijając przemysł, modernizując gospodarkę. Różne były owe drogi prowadzące do wymarzonej wolności i niepozbawione wewnętrznych sporów i polemik – mówi dr Tadeusz Skoczek, Dyrektor Muzeum Niepodległości. 

Dni Niepodległości 2021 rozpoczniemy 11 listopada uroczystością historyczno-artystyczną „Semper et ubique”współorganizowaną przez Fundację Polonia Union oraz koncertem pieśni patriotycznych „Ta, co zwyciężyław wykonaniu chóru męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”.

12 listopada spotkamy się przy pomniku pracy nauczyciela w Parku Traugutta, następnie przeniesiemy się do Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, gdzie odbędzie się Finał XVIII edycji konkursu „Niepodległa” oraz prezentacja rzeźby Marszałka Józefa Piłsudskiego, zakupionej dzięki wsparciu Fundacji PGE. Rzeźba jest kopią wykonaną przez Marcina Roszczyka, na podstawie gipsowego modelu autorstwa Antoniego Miszewskiego, do którego osobiście pozował Marszałek Józef Piłsudski. Zarówno autor oryginału, jak i twórca kopii, zaliczają się do cenionych i wielokrotne nagradzanych polskich rzeźbiarzy.

13 listopada odbędzie się wernisaż wystawy „Damy serca Tadeusza Kościuszki” współorganizowanej przez Polską Fundację Kościuszkowską. Portrety, autorstwa Hakoba Mikayelyana, przedstawiają 10 kobiet, które odegrały istotną rolę w życiu bohatera, począwszy od jego matki Tekli Kościuszkowej, poprzez wizerunki Ludwiki Sosnowskiej Lubomirskiej, Anny Zamoyskiej (Sapieżyny), Wirydianny Fiszerowej, Tekli Żurowskiej, Zofii Potockiej, Emilii Zeltner, a skończywszy na Marii Krystynie Albertynie Carigan.

Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum wydało okolicznościowe pocztówki. 

Szczegółowy program Dni Niepodległości 2021 jest dostępny na stronie internetowej www.muzeum-niepodleglosci.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...