środa, 15 maja, 2024

Zmiany w Galerii Faras MNW

Od 15 listopada do połowy grudnia br. Galeria Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego będzie nieczynna z powodu remontu, którego celem jest zwiększenie dostępności MNW dla osób z niepełnosprawnościami. Przestrzeń ekspozycyjna zostanie odnowiona, zostaną wymienione nośniki multimedialne oraz prezentowane na nich treści. Modernizacja galerii wpisuje się w trwający w tym roku Jubileusz Faras.

Na odnowionej wystawie przewidziano także przestrzeń do odpoczynku i lektury, będzie tu można zapoznać się z materiałami o odkryciu przez Polaków katedry w Faras. Dzięki współpracy z Centrum Archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW) zaprosimy także na wirtualny spacer po
współczesnych wykopaliskach prowadzonych na terenie dawnej Nubii.

Faras pozostaje jednym z najbardziej znanych ośrodków średniowiecznej kultury nubijskiej, ale nie jedynym. Dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym w regionie przez badaczy z CAŚ UW odkryto kolejne zabudowania klasztorne w Ghazali i Starej Dongoli. W muzealnej galerii pojawi się stanowisko VR – po
założeniu specjalistycznych gogli zwiedzający będą mogli zobaczyć zrekonstruowane stanowiska archeologiczne w obydwu tych miejscowościach. Taki wirtualny spacer będzie okazją do poszerzenia kontekstu odkrycia w Faras.

W ramach trwającego Jubileuszu Faras Muzeum Narodowe w Warszawie organizuje wiele wydarzeń popularyzujących średniowieczną kulturę nubijską. 9 grudnia tematem przewodnim spotkania z Bożeną Mierzejewską będą faraskie przedstawienia związane z Bożym Narodzeniem, które obecnie znajdują się w Sudańskim Muzeum Narodowym w Chartumie. 16 grudnia o znaczeniu współczesnych badań nubiologicznych i prowadzonych przez polski zespół wykopaliskach w Starej Dongoli opowie dyrektor CAŚ UW, dr hab. Artur Obłuski. Na 17 grudnia zaplanowano z kolei oprowadzanie po Galerii Faras w Polskim Języku Migowym.

Zapraszamy także do zapoznania się z zapisem wybranych spotkań w MNW poświęconych odkryciu w Faras:
– wykład „Legendy do malowideł, podpisy wiernych, epitafia i inne. O znaleziskach tekstowych z polskich wykopalisk w Faras”,
– wykład „Faras – nie tylko katedra”,
konferencja inaugurująca Jubileusz Faras.

Prace techniczne będą prowadzone w ramach zadania „Zwiększenie dostępności MNW dla osób z niepełnosprawnościami” w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura Kultury 2021”.

Stanowisko VR w Galerii Faras powstanie dzięki współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...