piątek, 22 listopada, 2024

„Ruch oporu w KL Auschwitz” – nowa wystawa objazdowa Muzeum Auschwitz

Muzeum Auschwitz przygotowało nową wystawę objazdową – „Ruch oporu w KL Auschwitz”. Opowiada ona o genezie, strukturze i najważniejszych postaciach konspiracji w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

Inspiracją do nowej ekspozycji była istniejąca już wystawa dotycząca tej tematyki, którą od czerwca 2018 r. można oglądać na parterze bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I.

Wystawa skupia się na opisie działań podejmowanych od początku istnienia obozu przez polskich więźniów, zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Mowa m.in. o Związku Organizacji Wojskowej utworzonym przez rtm. Witolda Pileckiego oraz o innych polskich komórkach konspiracyjnych, które tworzyli reprezentanci różnych środowisk politycznych.

Przybliża również rozwój ruchu oporu tworzonego przez więźniów z innych krajów, m.in. Sowietów, Czechów czy Francuzów. Na wystawie zobaczyć można najważniejsze dokumenty, które udało się przekazać światu dzięki ruchowi oporu. Pokazuje ona również miejsca związane z działalnością konspiracyjną, opowiada o różnych próbach poprawy losów więźniów, a także o ucieczkach i buntach. Odrębną część poświęcono historii przyobozowego ruchu oporu i akcji niesienia pomocy więźniom Auschwitz.

Ekspozycję można wypożyczyć z Muzeum w postaci wydrukowanych na tkaninie plansz prezentowanych na lekkich, łatwych w montażu stelażach. Istnieje również możliwość otrzymania plików i wydruku wystawy we własnym zakresie. Wypożyczenie jest darmowe, jednak za transport ekspozycji odpowiada wypożyczający.

Wystawa została przygotowana w języku polskim. W związku z jej prezentacją w Sankt Petersburgu, została ona przetłumaczona na język rosyjski. Istnieje możlwość przygotowania wystawy w innych językach, w zależności od potrzeb strony zainteresowanej. Czas przygotowania ekspozycji w wybranym języku to ok. 3 miesiące.

Dostępne są dwa warianty ekspozycji:

Wariant podstawowy – porusza zagadnienie ruchu oporu w KL Auschwitz (22 plansze)
Wariant poszerzony – uzupełnia temat o 6 dodatkowych plansz dotyczących przyobozowego ruchu oporu i akcji niesienia pomocy więźniom KL Auschwitz (28 plansz)

Wszystkich chętnych do wypożyczenia wystawy prosimy o kontakt z Wystawiennictwem: exhibitions@auschwitz.org

Tekst i wybór materiałów: Anna Ren
Konsultacja naukowa: dr Adam Cyra
Projekt graficzny: Ana-Maria Calistru, Cristian Calistru
Nadzór nad projektem graficznym: Aleksandra Mausolf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...