piątek, 22 listopada, 2024

Młodzi leśnicy wolontariuszami w Auschwitz

Grupa uczniów z Technikum Leśnego im. Stanisława Morawskiego w Brynku w okresie między 14 a 19 listopada odbyła wolontariat w Miejscu Pamięci Auschwitz. Pobyt ten miał miejsce w ramach wznowionej współpracy pomiędzy Muzeum i szkołą dotyczącą pielęgnacji terenów zielonych na terenie byłego obozu.

Program wolontariatu zakładał zarówno prace na terenie Muzeum, jak również zajęcia edukacyjne m.in. zwiedzanie obu części byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, warsztaty i prelekcje. Wolontariusze wykonywali m.in. prace porządkowe na terenach zalesionych znajdujących się na terenie Miejsca Pamięci.

Uczniowie z Technikum Leśnego w Brynku przez ponad 30 lat realizowali na terenie Muzeum praktyki zawodowe. Współpraca ta zakończyła się w 2012 r. W tym roku, dzięki przychylności ze strony dyrektor szkoły Agnieszki Ohsmann, uczniowie mogli odbyć tygodniowy wolontariat w Muzeum.

– Wolontariat w Miejscu Pamięci może być dla młodych ludzi niełatwym wyzwaniem i doświadczeniem, gdyż mierzą się oni wówczas z trudną obozową historią, ale także z własnymi odczuciami, emocjami i przemyśleniami. Zwłaszcza gdy – jak w tym przypadku – pracują w tych miejscach byłego obozu, które wydają się najtrudniejsze. Dlatego bardzo zależało nam, żeby wesprzeć ten program zajęciami edukacyjnymi, które pomagają w zrozumieniu tragedii tego miejsca. Mam nadzieję, że to początek dobrej współpracy – powiedziała Katarzyna Marcak, kierowniczka Biura Wolontariatu Miejsca Pamięci.

Współpraca Muzeum oraz Technikum Leśnego w Brynku zakłada kolejne przyjazdy wolontariackie uczniów do Miejsca Pamięci oraz realizowane w ich ramach zajęcia edukacyjne.

Na prawie 200 hektarach Miejsca Pamięci – przede wszystkim na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau – znajduje się zarówno drzewostan o charakterze historycznym, jak i fragment lasu. W prowadzonych przez Muzeum pracach konserwatorskich niezwykle ważne jest m.in. utrzymanie specyficznego układu zadrzewień, który w czasie istnienia obozu był wykorzystywany np. do maskowania urządzeń zagłady.

Losom leśników deportowanych do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz poświęcona jest „Księga Pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...