piątek, 22 listopada, 2024

„Nowe miasto. Nowe widzenie” – nowy projekt fotograficzny muzeum w Tychach

Muzeum Miejskie w Tychach rozpoczyna współpracę ze Szkołą Filmową im. K. Kieślowskiego. W nowym wspólnym projekcie fotograficznym uczestniczyć będą studentki i studenci, a opiekę artystyczną, naukową i techniczną sprawuje uznany artysta fotograf dr hab. prof. UŚ Rafał Milach.

Nazwa projektu – „Nowe miasto. Nowe widzenie” – czerpie z tego momentu w historii miasta, kiedy entuzjaści budowy Tychów – architekci, urbaniści, artyści i sami mieszkańcy – mianem Nowych Tychów określili swoje przyszłe miasto, swój dom. Choć nazewnictwo z lat 50. i 60. XX wieku nie przetrwało, aktualna pozostaje myśl, że w pewnych obszarach miasto zawsze jest nowe. Wchłania podmiejskie tereny. Adaptuje nieużytki. Wstawia plomby. Nie cierpi pustki. Co dzień stwarzają je mieszkańcy, którzy swoimi wyborami i decyzjami wpływają na jego kształt. Dbają o miasto i demolują je.

Tej miejskiej żywotności przyglądają się uczestniczki i uczestnicy projektu realizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Filmową im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Fotografując pod okiem artysty i wykładowcy Rafała Milacha (Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego w Katowicach), przy wsparciu Eweliny Lasoty (Dział Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach), studentki i studenci kierują swoją uwagę w stronę tego, co w mieście nowe i młode, co jednocześnie prowokuje do pytań o trwanie, wzrost, rozkład i upadek.

Interesuje ich relacja ludzi z przestrzenią, w której żyją. Ich indywidualne portrety w zderzeniu z powtarzalnością i jednolitością miejsca zamieszkania. W jaki sposób młodzież przejmuje miasto, okupując podwórka, pustostany i centra handlowe? Jakie perspektywy miasto oferuje dzisiejszym trzydziestolatkom: małżeństwom, parom, singlom, ludziom stąd i cudzoziemcom? Jaka jest przyszłość sklepikarzy i rzemieślników wypieranych przez sieciówki?

Autorki i autorzy stawiają pytania o to, co  codzienne, lecz nie zawsze nazwane. Czy apartamentowiec to nowy blok? Czy osiedla strzeżone to jeszcze przestrzeń wspólna? Czy szeregówka to spełnienie mieszkaniowych ambicji, a może jedyna alternatywa dla budownictwa wielomieszkaniowego?

Powstałe cykle fotografii zostaną opublikowane w wydawnictwie podsumowującym przedsięwzięcie w 2022 roku.

Projekt będzie trwał cały 2022 rok. Pierwszym działaniem będą warsztaty plastyczne dla najmłodszych „Papier, zdjęcia, nożyce. Tworzymy kolaż” prowadzone przez studentkę Filmówki Annę Ryń, podczas których zamienimy czarno–białą rzeczywistość w kolorowe królestwo dzieci. Zajęcia odbędą się 10 i 11 stycznia 2022 roku. 


  • uczestniczki i uczestnicy projektu: Bartosz Gaczyński, Paweł Grabarek, Tomek Grzymała, Lena Jabłońska, Jakub Kaźmierczak, Maks Plater, Anna Ryń, Jakub Stoszek
  • opieka artystyczna, naukowa i techniczna: dr hab. Rafał Milach, prof. UŚ
  • opieka merytoryczna i koordynacja: Ewelina Lasota, adiunkt w Dziale Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach
  • organizatorzy: Muzeum Miejskie w Tychach oraz Instytut Sztuk Filmowych i Teatralnych Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

więcej o projekcie „Nowe miasto. Nowe widzenie”

więcej o warsztatach dla najmłodszych „Papier, zdjęcia, nożyce. Tworzymy kolaż”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...