sobota, 9 sierpnia, 2025

Rozum przed siłą – publikacja MIIWŚ w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do zapoznania się z polsko-angielską publikacją „Rozum przed siłą / Reason before force” autorstwa Wojciecha Grotta, pracownika naukowego MIIWŚ.

Książka poświęcona jest płk. Janowi Kowalewskiemu – polskiemu pionierowi w dziedzinie szyfrów, który u nastania II Rzeczpospolitej w trakcie wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921) zorganizował w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego ściśle tajny Wydział II Szyfrów Specjalnych w ramach Biura Szyfrowego. Za sprawą prowadzonej przez niego komórki złamano szereg bolszewickich szyfrów, co pozwoliło poznać plany nieprzyjaciela i odnieść zwycięstwo w wojnie, a tym samym uchronić dopiero co odzyskaną niepodległość i zapobiec bolszewizacji kraju. Zapoczątkowaną przez Kowalewskiego działalność rozwijano w kolejnych latach w ramach pracy Biura Szyfrów.

Biografia płk. Jana Kowalewskiego dostępna na: https://muzeum1939.pl/poznaj-jana-kowalewskiego-cz-1-m2wswirtualnie/aktualnosci/3389.html

Książka dostępna tutaj: https://muzeum1939.pl/rozum-przed-sila-reason-force/publikacje/3882.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

XIII Festiwal Blues pod Piecem

30 sierpnia 2025 r. o godz. 19.00 – Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach...

Wyniki naboru do projektu “Projektowan...

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu szkoleniowego realizow...

Dofinansowanie z Muzeum Historii Polsk...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otrzymało kolejne dofinansowanie. M...

Pierwsze żniwa 1944. Maszyny z fabryki...

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie zaprasza: W sobotę, 26 lipca, proponu...

„Lato w Hucie 2025”

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach serdecznie zaprasza do&nb...