sobota, 23 listopada, 2024

Pamięci ofiar ludobójstwa

Już za kilka dni ruszy portal internetowy POLSKAHEKATOMBA.PL zawierający rejestr i mapę wszystkich zbrodni popełnionych przez okupantów na polskich obywatelach w czasie II wojny światowej na terenie Polski. Uroczystość otwarcia portalu odbędzie się 7 lutego o godzinie 18.00 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1B. Relacja będzie także dostępna online.

Portal powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polska Hekatomba, którego misją jest upowszechnianie wiedzy o polskich ofiarach drugiej wojny światowej. Od kilku lat w polskiej przestrzeni publicznej funkcjonuje termin „polska hekatomba” i – zdaniem członków stowarzyszenia – on najlepiej oddaje doświadczenia obywateli II RP ze zbrodniczymi systemami totalitarnymi i okupacją podczas II wojny światowej.

– Nasz portal umożliwia proste dotarcie do wiedzy o zbrodniach popełnionych na obywatelach polskich zarówno poprzez interaktywną mapę, jak rejestr zawierający chronologiczną typologię zbrodni – informują jego twórcy.

Uruchomiona 7 lutego strona ma być pierwszym zbiorem, opisującym w jednym miejscu wszystkie zbrodnie popełnione na polskich obywatelach podczas II wojny światowej, czyli wykazem całej polskiej hekatomby (ofiar okupacji).

„Ludobójstwo, do którego doszło na obszarze Polski podczas drugiej wojny światowej, trwale połączyło wszystkich obywateli naszego kraju” piszą członkowie Stowarzyszenia Polska Hekatomba. „Nie ma znaczenia, w którym zakątku świata żyjemy, czy nasz adres jest w mieście, czy na wsi, gdzie pracujemy, ile zarabiamy, jakie posiadamy wykształcenie, ile mamy lat, jaką wyznajemy religię oraz na kogo oddajemy swój głos w wyborach. Bez względu na wszystkie różnice między nami, dokonane przez okupantów zbrodnie z lat 1939-1945, których ofiarami, uczestnikami i świadkami byli nasi przodkowie lub wciąż my sami, stanowią fundament polskiej pamięci zbiorowej”.

Przygotowywany portal będzie zawierał oś czasu ze szczegółowym rejestrem masowych mordów oraz zabójstw pojedynczych osób, a także mapę z miejscami zbrodni. Portal będzie uczył i upamiętniał, ale przede wszystkim pozwoli czytelnikom spojrzeć na ogrom tej tragedii z perspektywy lotu ptaka i odkryć indywidualne związki z dotąd nieznanymi lub zapomnianymi historiami.


Podczas uroczystego otwarcia portalu POLSKAHEKATOMBA.PL członkowie Stowarzyszenia zaprezentują pierwsze efekty swojej pracy i przedstawią plany na przyszłość. Planowana jest także dyskusja z prelegentami.

Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w tym wydarzeniu na żywo, mogą obejrzeć je za pośrednictwem Facebooka na profilu Polskiej Hekatomby.

7 lutego, godz. 18:00
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1b
Program wydarzenia:
18:00 WPROWADZENIE – Tomasz Stachura
18:15 PRELEKCJA red. Pawła Lisickiego na temat: Idea Polskiej Hekatomby
19:00 PANEL DYSKUSYJNY
19:15 PRELEKCJA dr hab. Michała Łuczewskiego na temat: Kapitał moralny i niemoralny. Ograniczenia polityki historycznej
20:00 PANEL DYSKUSYJNY


Stowarzyszenie Polska Hekatomba zostało założone w 2020 roku przez trójmiejskich pasjonatów historii. Zarząd Stowarzyszenia tworzą Tomasz Stachura, właściciel firmy Santi, od lat wspierającej poszukiwania okrętu ORP ORZEŁ na Morzu Północnym, autor książki „Droga Śmierci”; dr hab. Daniel Wicenty, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, socjolog, pracownik gdańskiego IPN oraz mecenas Maciej Adamczyk, właściciel gdyńskiej kancelarii prawnej.

Członkowie Stowarzyszenia nadal proszą o kontakt osoby, które mogą posiadać wiedzę i materiały mogące
uzupełnić przygotowywany projekt.

Projekt jest finansowany wyłącznie ze składek członków Stowarzyszenia.

Osoby zainteresowane przystąpieniem do Stowarzyszenia oraz organizacje zainteresowane wszelkimi formami współpracy proszone są o kontakt:

Stowarzyszenie Polska Hekatomba
Ul. 3 Maja 27-31 / 3
81-364 Gdynia, Polska
e-mail: kontakt@polskahekatomba.pl
tel. 609 104 215

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...