sobota, 20 kwietnia, 2024

Zamek Królewski w Warszawie podsumowuje rok

Rok 2021 był wyzwaniem dla wszystkich, również dla Zamku Królewskiego w Warszawie. Pomimo pandemii i zamknięcia muzeum na trzy miesiące frekwencja w 2021 roku była rekordowa – Zamek wraz z ogrodami historycznymi odwiedziło ponad milion osób. To liczba wizyt równa tym sprzed pandemii.

Cztery duże wystawy czasowe oraz dziewięć włączonych w trasę zwiedzania, konferencje naukowe, koncerty, cykle wykładów, program edukacyjny dla dzieci i dorosłych, Festiwal Muzyki Barokowej, Piknik Jubileuszowy oraz Królewska Wystawa Kwiatów… – to tylko część wydarzeń, jakie zostały przygotowane przez zespół pracowników Zamku. Pandemia nie spowolniła aktywności muzeum, a część działań z konieczności została przeniesiona
do sieci. Oferta online w ciągu całego roku cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem i skorzystało z niej ponad 15 milionów użytkowników.

Rok 2021 to pierwszy rok Jubileuszu 50-lecia Obudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Z tej okazji zorganizowano wiele wydarzeń podkreślających wyjątkową historię Zamku i jego rolę jako pomnika polskości i społecznego zaangażowania.

Wystawy Jubileuszowe

Zwiedzający mogli zobaczyć wyjątkowe dzieła sztuki, które przyjechały do Warszawy z różnych stron Europy. Na wystawach Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II, Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy oraz Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego zaprezentowano przeszło 70 dzieł autorstwa najwybitniejszych europejskich malarzy.

Pokaz obrazu Narcyz przy źródle pędzla Caravaggia rozpoczął cykl #ArcydziełaNaZamku. W ramach cyklu obrazy najwybitniejszych artystów będą prezentowane na zamkowych trasach zwiedzania. Kolejną odsłoną projektu był pokaz obrazu Petera Paula Rubensa Portret Anny Austriaczki.

Zamkowa Kolekcja Sztuki

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz mecenasów, Zamek rozbudował swoją kolekcję dzieł sztuki o kolejne niezwykłe eksponaty. Zakupiono blisko 400 obiektów, w tym obrazy, rysunki, prace graficzne, porcelanę, wyroby złotnicze, tkaniny, meble i inne elementy wyposażenia wnętrz oraz broń.

Spośród nich należy wyróżnić 57 grafik Jana Piotra Norblina, komplety porcelany miśnieńskiej oraz wyjątkowe dzieła sztuki włoskiej, w tym między innymi Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu św. Jana Chrzciciela, św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz aniołów, przypisywany Pietrowi Lorenzettiemu, Madonna z Dzieciątkiem Andrei di Neria, czy Matka Boska karmiąca Defendentego Ferrariego.

Rok Jubileuszowy

W 2021 r. rozpoczęto obchodów Jubileuszu 50–lecia Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, które potrwają do 2024 r. Pierwszy rok obchodów był okazją nie tylko do naukowych podsumowań, wykładów i debat, ale również do wspólnego świętowania.

Jednym z takich wydarzeń był Piknik Jubileuszowy w scenerii Ogrodów Królewskich i Arkad Kubickiego. Wśród atrakcji znalazły się koncerty, pokazy oraz inne propozycje zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. W ciągu całego dnia przez Ogrody Królewskie przewinęło się ponad 15 tys. osób, z czego ponad 5 tys. zwiedziło Apartamenty Królewskie w ramach bezpłatnego zwiedzania. Zwieńczeniem pełnego atrakcji dnia był wieczorny koncert Bilona i Nowej Ferajny.

Uczymy po królewsku

Przez cały rok odbywały się zajęcia edukacyjne dla młodzieży, dorosłych i rodzin z dziećmi. Zamkowy Dział Edukacji przeprowadził tysiąc zajęć edukacyjnych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w których udział wzięło 25 tysięcy uczniów. Dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku zorganizowano 80 wykładów.
Królewska szkoła online nie tylko zapewniła ciągłość lekcji muzealnych w zdalnym systemie nauczania, ale również otworzyła dostęp do zamkowej oferty uczniom i nauczycielom z najdalszych stron Polski oraz świata.

Stałym element zamkowej oferty są wydarzenia towarzyszące wystawom czasowym, przestrzenie działań twórczych, cykle z zakresu historii sztuki oraz zajęcia edukacyjne rozbudzające dziecięcą wyobraźnię. Zorganizowanych zostało przeszło 240 zajęć, a kolejne 40 to materiały online, które wzbogaciły bibliotekę pomocy edukacyjnych – filmy, podcasty i audiodeskrypcje dla osób z niepełnosprawnościami.

Wykłady, webinaria, filmy

Na zamkowym kanale YouTube zostało umieszczonych ponad 250 materiałów filmowych, z czego ponad 70 to zapis przeprowadzonych webinariów, wykładów oraz debat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...