sobota, 23 listopada, 2024

Zamek Królewski w Warszawie podsumowuje rok

Rok 2021 był wyzwaniem dla wszystkich, również dla Zamku Królewskiego w Warszawie. Pomimo pandemii i zamknięcia muzeum na trzy miesiące frekwencja w 2021 roku była rekordowa – Zamek wraz z ogrodami historycznymi odwiedziło ponad milion osób. To liczba wizyt równa tym sprzed pandemii.

Cztery duże wystawy czasowe oraz dziewięć włączonych w trasę zwiedzania, konferencje naukowe, koncerty, cykle wykładów, program edukacyjny dla dzieci i dorosłych, Festiwal Muzyki Barokowej, Piknik Jubileuszowy oraz Królewska Wystawa Kwiatów… – to tylko część wydarzeń, jakie zostały przygotowane przez zespół pracowników Zamku. Pandemia nie spowolniła aktywności muzeum, a część działań z konieczności została przeniesiona
do sieci. Oferta online w ciągu całego roku cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem i skorzystało z niej ponad 15 milionów użytkowników.

Rok 2021 to pierwszy rok Jubileuszu 50-lecia Obudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Z tej okazji zorganizowano wiele wydarzeń podkreślających wyjątkową historię Zamku i jego rolę jako pomnika polskości i społecznego zaangażowania.

Wystawy Jubileuszowe

Zwiedzający mogli zobaczyć wyjątkowe dzieła sztuki, które przyjechały do Warszawy z różnych stron Europy. Na wystawach Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II, Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy oraz Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego zaprezentowano przeszło 70 dzieł autorstwa najwybitniejszych europejskich malarzy.

Pokaz obrazu Narcyz przy źródle pędzla Caravaggia rozpoczął cykl #ArcydziełaNaZamku. W ramach cyklu obrazy najwybitniejszych artystów będą prezentowane na zamkowych trasach zwiedzania. Kolejną odsłoną projektu był pokaz obrazu Petera Paula Rubensa Portret Anny Austriaczki.

Zamkowa Kolekcja Sztuki

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz mecenasów, Zamek rozbudował swoją kolekcję dzieł sztuki o kolejne niezwykłe eksponaty. Zakupiono blisko 400 obiektów, w tym obrazy, rysunki, prace graficzne, porcelanę, wyroby złotnicze, tkaniny, meble i inne elementy wyposażenia wnętrz oraz broń.

Spośród nich należy wyróżnić 57 grafik Jana Piotra Norblina, komplety porcelany miśnieńskiej oraz wyjątkowe dzieła sztuki włoskiej, w tym między innymi Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu św. Jana Chrzciciela, św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz aniołów, przypisywany Pietrowi Lorenzettiemu, Madonna z Dzieciątkiem Andrei di Neria, czy Matka Boska karmiąca Defendentego Ferrariego.

Rok Jubileuszowy

W 2021 r. rozpoczęto obchodów Jubileuszu 50–lecia Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, które potrwają do 2024 r. Pierwszy rok obchodów był okazją nie tylko do naukowych podsumowań, wykładów i debat, ale również do wspólnego świętowania.

Jednym z takich wydarzeń był Piknik Jubileuszowy w scenerii Ogrodów Królewskich i Arkad Kubickiego. Wśród atrakcji znalazły się koncerty, pokazy oraz inne propozycje zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. W ciągu całego dnia przez Ogrody Królewskie przewinęło się ponad 15 tys. osób, z czego ponad 5 tys. zwiedziło Apartamenty Królewskie w ramach bezpłatnego zwiedzania. Zwieńczeniem pełnego atrakcji dnia był wieczorny koncert Bilona i Nowej Ferajny.

Uczymy po królewsku

Przez cały rok odbywały się zajęcia edukacyjne dla młodzieży, dorosłych i rodzin z dziećmi. Zamkowy Dział Edukacji przeprowadził tysiąc zajęć edukacyjnych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w których udział wzięło 25 tysięcy uczniów. Dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku zorganizowano 80 wykładów.
Królewska szkoła online nie tylko zapewniła ciągłość lekcji muzealnych w zdalnym systemie nauczania, ale również otworzyła dostęp do zamkowej oferty uczniom i nauczycielom z najdalszych stron Polski oraz świata.

Stałym element zamkowej oferty są wydarzenia towarzyszące wystawom czasowym, przestrzenie działań twórczych, cykle z zakresu historii sztuki oraz zajęcia edukacyjne rozbudzające dziecięcą wyobraźnię. Zorganizowanych zostało przeszło 240 zajęć, a kolejne 40 to materiały online, które wzbogaciły bibliotekę pomocy edukacyjnych – filmy, podcasty i audiodeskrypcje dla osób z niepełnosprawnościami.

Wykłady, webinaria, filmy

Na zamkowym kanale YouTube zostało umieszczonych ponad 250 materiałów filmowych, z czego ponad 70 to zapis przeprowadzonych webinariów, wykładów oraz debat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...