poniedziałek, 20 maja, 2024

Muzeum Pierwszych Piastów z dotacją MKiDN

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego –  Ochrona Zabytków Archeologicznych  2022 – uzyskało dotację na projekt Między ziemią, wodą i powietrzem. Metody nieinwazyjne a dziedzictwo archeologiczne Lednickiego Parku Krajobrazowego (Wniosek nr 198441/21, projekt jednoroczny – 2022) w wysokości 53.600 zł. Koszt całkowity projektu to 84.500 zł.

Projekt ma na celu zaprezentowanie komplementarnego podejścia do rozpoznania dziedzictwa archeologicznego na terenie Lednickiego Parku Krajobrazowego. W ostatnich latach obszar ten był przedmiotem kilku projektów, w ramach których przeprowadzono rozpoznanie akwenu jeziora Lednica oraz terenów rolnych i leśnych LPK. Z uwagi na różnorodność badanych obszarów konieczne było zastosowanie adekwatnych metod prospekcyjnych. W konsekwencji powstał unikatowy w skali kraju zasób danych dotykający różnych aspektów krajobrazu, który jednak nie był dotychczas przedmiotem kompleksowej analizy.

W ramach realizowanego zadania zespół specjalistów podejmie próbę zebrania dotychczasowych doświadczeń, zarówno w aspekcie metodycznym, jak i interpretacji uzyskanych wyników. Efekty tych prac zostaną zaprezentowane w publikacji, która w zamierzeniu autorów będzie stanowić propozycję modelowego badania obszarów zróżnicowanych pod względem form ukształtowania, pokrycia i użytkowania terenu.

1. 2017 rok – Projekt „Kolebka Piastów – archeologiczne prospekcje podwodne w rejonie jeziora Lednickiego” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ochrona zabytków archeologicznych. Most Gnieźnieński, zachodni brzeg — belki i pozostałości pali na mapie batymetrycznej uzyskanej w oparciu o nieinwazyjne prospekcje przy pomocy sondy wielowiązkowej, profilografa osadów dennych oraz magnetometru; oprac. Mateusz Popek.

2. 2017 rok – Projekt „Kolebka Piastów – archeologiczne prospekcje podwodne w rejonie jeziora Lednickiego” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ochrona zabytków archeologicznych. Pomiary magnetometryczne na jeziorze Lednica (fot. ze zbiorów Instytutu Morskiego w Gdańsku).

3. 2020 r. – Projekt „Antropopresja a dziedzictwo archeologiczne. Przykład Lednickiego Parku Krajobrazowego” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”. Lotnicze skanowanie laserowe Ostrowa Lednickiego i Ledniczki przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego (fot. Andrzej Kowalczyk).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...