piątek, 3 maja, 2024

Weekend w krakowskim MuFo

Zapraszamy do udziału w weekendowych wydarzeniach organizowanych w Muzeum Fotografii w Krakowie.

26 lutego, godz. 11.00

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o prawie autorskim, ale nie wiedziałeś, kogo zapytać

MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16

Współcześnie w kontekście kultury i sztuki, ale także twórczości fotograficznej, bardzo często mówi się o prawie autorskim. Czym ono właściwie jest? Czy to oznacza, że gdy coś jest nim chronione to nie możemy z tym nic zrobić? Czy jeśli ktoś wykorzysta nasze zdjęcia bądź wizerunek, robi to legalnie? MuFo Zaprasza na spotkanie poświęcone ochronie wizerunku, ale także prawu autorskiemu. W trakcie spotkania będzie można się zapoznać nie tylko z podstawowymi zasadami prawa autorskiego, ale również jego specyfiką w odniesieniu do medium fotograficznego na wybranych przykładach pochodzących ze zbiorów Muzeum Fotografii.

Prowadzenie: Natalia Fyderek – historyczka sztuki, prawniczka, absolwentka podyplomowych studiów Rynek sztuki i antyków, certyfikowany trener Standardu Spectrum zarządzania zbiorami, z wieloletnim doświadczeniem pracy muzealnej, m.in. przy pozyskiwaniu nowych nabytków i zarządzaniu prawami autorskimi (w latach 2010-2017 pracowniczka Muzeum Narodowego w Krakowie), autorka artykułów z zakresu prawnych aspektów działalności muzeów oraz funkcjonowania rynku sztuki, kierowniczka Działu Inwentarzy MuFo.

Ważne informacje:

• Spotkanie odbywa się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16
• Cena: 10 zł.
• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
• Zapisując się prosimy o podanie w tytule maila dat interesujących Państwa spotkań.
• Informacje i zapisy: edukacja@mufo.krakow.pl.

26 lutego, godz. 17.00

Podtrzymywanie na duchu. Delikatne spotkanie wokół fotografii w wierszach Wisławy Szymborskiej

MuFo Józefitów, ul. Jozefitów 16

Fotografia jest stale obecna w poezji Wisławy Szymborskiej. Pojawia się jako element zdziwienia, przemiany w czasie, refleksji na temat korzeni, rodziny, pamięci. Jest także źródłem humoru, dystansu do siebie, świata, do upływającego czasu. Noblistka słynęła z tworzenia collage’y i pocztówek do swoich wierszy. Te wszystkie tematy, osnute wokół roli fotografii w Jej poezji, będziemy twórczo analizować, odnosić do świata, poprzez formę collage’u i rozmowę.

Collage jako forma uniwersalna, oparta na czerpaniu z ikonosfery i sztuk pięknych – zdjęcia, reklamy, wycinka z gazety oraz na słowie, będzie dla nas medium do zbliżenia się do poezji Wisławy Szymborskiej i ukrytych w niej sensów. Spotkanie będzie składało się z trzech części. Pierwszą z nich będzie omówienie roli fotografii w twórczości Wisławy Szymborskiej, drugą – rozmowa o collage’u z odniesieniem do prac Noblistki, zaś trzecią stanowić będzie prezentacja wybranych ze zbiorów MuFo fotografii, podlanych cytatami z wierszy Szymborskiej i przetworzonych artystycznie w serię mini collage’y.

Prowadzenie: Lola Styrylska-Gałażyn, dr Maria Wąchała-Skindzier

Lola Styrylska-Gałażyn – zajmuje się klasycznym malarstwem sztalugowym oraz szeroko pojętym  projektowaniem graficznym. Łączy klasyczny warsztat plastyczny z cyfrowym. Maluje, ilustruje książki, projektuje plakaty i okładki. Uwielbia naturę, roślinność, zaskakujący kolor i rytm. Kolekcjonuje archiwalne zdjęcia, stare wycinki z kolorowych czasopism i vintydżowe bibeloty. W swoich pracach często stosuje technikę collage’u, łącząc ze sobą pozornie niepasujące do siebie elementy. Lubi zestawiać ze sobą różnorodne, kontrastowe wzory. Bawi się formą i kolorem. Dzięki współczesnym i tradycyjnym technikom, takim jak grafika cyfrowa i malarstwo, tworzy autorskie projekty i ilustracje, które są często stosowane jako wzornictwo do komercyjnych produktów i plakatów. Jej prace są pełne niezwykłych skojarzeń, kontrastów, multiplikacji, wzoru oraz eksplozji koloru. Jej znakiem rozpoznawczym jest duże nagromadzenie elementów kompozycyjnych. Bliższy jest jej maksymalizm niż minimalizm. W swoim dorobku ma wiele wystaw indywidualnych i grupowych. Absolwentka Wydziału Grafiki i Wydziału Malarstwa – Pedagogika Artystyczna ASP w Krakowie. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta Krakowa, laureatka nagrody Grand Prix Salon Sztuki BWA Tarnów (2009, 2011).

Maria Wąchała-Skindzier – historyczka, muzeolożka, muzealniczka, doktor nauk humanistycznych. Autorka rozprawy doktorskiej, poświęconej recepcji okresu PRL-u w narracjach muzealnych w latach 1989-2017, obronionej w 2020 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainteresowania badawcze zogniskowane wokół postpamięci, pamięci kulturowej, historii życia codziennego, kultury i tożsamości mieszkańców miast postsocjalistycznych, w szczególności Nowej Huty. Kuratorka wystaw, autorka scenariuszy lekcji muzealnych, spacerów historycznych, oprowadzań kuratorskich, w tym także dla dzieci. Ważniejsze wystawy w Muzeum Krakowa: „Teatr w Nowej Hucie” (2013), „Bufet pod kombinatem” (2017), PrzeMieszczanie. Nowohucianin” (2019). Pomysłodawczyni i kierowniczka merytoryczna projektu grantowego „Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie”, realizowanego w 2021 roku w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida. Pracuje jako specjalistka ds. edukacji w MuFo. 

Ważne informacje:

  • Spotkanie odbywa się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
  • Spotkanie rozpoczyna się o godz. 17.00.
  • Czas trwania: 1,5 godz.
  • Cena: 5 zł.
  • Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
  • Informacje i zapisy: edukacja@mufo.krakow.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...