niedziela, 19 maja, 2024

„Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość” – wystawa w Warszawie

Od 28 kwietnia przy warszawskim skwerze ks. Jana Twardowskiego (Krakowskie Przedmieście) można oglądać plenerową wystawę poświęconą Władysławowi Bartoszewskiemu – mężowi stanu, żołnierzowi AK, Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata, Honorowemu Obywatelowi Warszawy.

Wystawa plenerowa „Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość” powstała w ramach obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego, ustanowionego przez Radę m.st. Warszawy w 100. rocznicę jego urodzin.

Autorzy ekspozycji przedstawiają najważniejsze wątki biograficzne oraz główne obszary zainteresowań i aktywności politycznej Bartoszewskiego. Omówiona zostanie jego działalność konspiracyjna w okupowanej Warszawie, współtworzenie Rady Pomocy Żydom „Żegota”, doświadczenia obozowe i powstańcze oraz ponad sześcioletni pobyt w stalinowskich więzieniach. Na wystawie pojawiają się też wątki dotyczące zaangażowania opozycyjnego i dziennikarskiego, współpracy z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa i polskimi kręgami emigracyjnymi. Opowieść o życiu Bartoszewskiego jest więc też opowieścią o wolnej Polsce.

Ekspozycję tworzą niepokazywane wcześniej zdjęcia z prywatnych zbiorów Władysława Bartoszewskiego oraz kuratora wystawy i jego wieloletniego sekretarza Marcina Barcza. Wystawa będzie dostępna do 19 maja, w języku polskim i angielskim.

Na skwerze ks. Jana Twardowskiego można zobaczyć również wystawę „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” przygotowaną przez United States Holocaust Memorial Museum. W 2013 roku Władysław Bartoszewski odebrał w Waszyngtonie Nagrodę im. Elie Wiesela, najwyższe odznaczenie przyznawane przez Muzeum. Medal, opatrzony inskrypcją: nawet jedna uczciwa osoba może coś zmienić, wręczono mu w uznaniu zasług wszystkich osób ratujących Żydów.

Aplikacja „Wasza Warszawa”

Materiały związane z życiem Władysława Bartoszewskiego staną się częścią bezpłatnej aplikacji „Wasza Warszawa”. Na mapę aplikacji trafi ponad osiemdziesiąt punktów związanych z Bartoszewskim. Każdy z nich zostanie opatrzony opisem miejsca, cytatami ze wspomnień, zdjęciami z archiwów i rodzinnych albumów. Kontekst historyczny i ciekawostki będą doskonałym uzupełnieniem spacerów ścieżkami Władysława Bartoszewskiego.

Obchody Roku Władysława Bartoszewskiego

Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego ustanowionego przez Radę m.st. Warszawy. W 2022 r. przypada setna rocznica urodzin, a także siódma rocznica jego śmierci. Do listopada Dom Spotkań z Historią realizuje program poświęcony temu pisarzowi, historykowi, działaczowi społecznemu, senatorowi i sekretarzowi stanu.

więcej o Roku Władysława Bartoszewskiego

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...