piątek, 22 listopada, 2024

„Gdyby zabrakło dziesięciu…” – nagrody dla wolontariuszy

Podczas sesji edukacyjnej przygotowanej z okazji 75. rocznicy utworzenia Muzeum Auschwitz, wręczono nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. Otrzymują je wolontariusze oraz przedstawiciele instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci.

– Co roku wsparcie otrzymujemy od ok. 500 osób, wolontariuszy i praktykantów z całego świata. Wszyscy oni decydują się wspomóc pracę i misję Miejsca Pamięci, bowiem czują się do tego w pewien sposób zobowiązani. Jak sami mówią, ich pomoc jest tylko niewielką cegiełką, ale cegiełką, którą trzeba dodać, by powstało coś wielkiego. Pomagają, ponieważ taki jest ich sposób na to, by lepiej i mocniej pamiętać. Wolontariat bowiem działa na zasadzie naczyń połączonych – oni dają nam jakąś cześć siebie, swojego czasu, czerpiąc jednocześnie wiedzę historyczną na temat historii obozu – powiedziała Katarzyna Marcak, szefowa Biura Wolontariatu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

W tym roku każdy z laureatów otrzymał symboliczną pamiątkę – kopię bucików należących do ocalałej z Auschwitz Batszewy Dagan. Przyjaciółka współwięźniarka, chcąc w nieludzkich obozowych warunkach podarować Batszewie prezent, zdobyła materiał i uszyła dla niej maleńkie, niespełna dwucentymetrowe bucki. Przez 20 miesięcy Batszewa przechowywała ten przedmiot w obozie, narażając swoje życie.

– Tak, jak buciki ofiarowane Batszewie były prezentem bezinteresownym, tak bezinteresowna jest także obecność i pomoc wolontariuszy. Wolontariat w Muzeum Auschwitz często jest poważnym osobistym wyzwaniem. Zdarza się, że dopiero na miejscu nasi wolontariusze zaczynają rozumieć, że ich obecność tutaj to nie tylko szansa na zdobycie różnych praktycznych umiejętności, ale przede wszystkim to dbałość o zachowanie pamięci wszystkich ofiar obozu. Im ta świadomość jest większa, tym mocniej historia tego miejsca zostaje w pamięci – powiedziała Katarzyna Marcak.

W programie sesji edukacyjnej „Wiedzieliśmy tylko, że ludzkość nie może zapomnieć… – Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau na przestrzeni ostatnich 75 lat” znalazł się także wykład dr. Jacka Lachendro o utworzeniu Muzeum, a także panel dyskusyjny „Pamięć, świadomość, odpowiedzialność”, w którym udział wzięli dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk oraz Krystyna Oleksy, w latach 1990-2021 zastępca dyrektora Muzeum ds. edukacji.

Laureaci nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…”:  

Ana Calistru, Cristian Calistru – opracowali graficznie dwie nowe wersje językowe wystawy objazdowej „Ruch oporu w KL Auschwitz”, przygotowali projekt wystawy prezentującej nagrodzone i wyróżnione prace uczestników konkursu „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Hannah K. Benchik – wolontariuszka w projekcie Common Memory, pomaga w opracowywaniu i uzupełnianiu baz danych

Paulina Byrska – wolontariuszka i praktykantka Muzeum, wykonuje transkrypcje i tłumaczenia, a także uczestniczy w projekcie Common Memory

Tatsiana Haiduk – stypendystka Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda, najpierw praktykantka, a obecnie wolontariuszka w projekcie Common Memory.

Wiktoria Kolano – koordynatorka współpracy w ramach organizacji praktyk studenckich oraz wolontariatu – opieki nad wystawą „Sport i sportowcy w KL Auschwitz”. Organizator upamiętnień, związanych z ważnymi wydarzeniami z historii obozu Auschwitz, przygotowywanych dla studentów WSB.

Agnieszka Ohsmann – dyrektor Technikum Leśnego w Brynku, dzięki której możliwy jest wolontariat uczniów na rzecz Muzeum.

Robert Socha – profesor Akademii WSB, inicjator współpracy w ramach organizacji praktyk studenckich oraz wolontariatu – opieki nad wystawą „Sport i sportowcy w KL Auschwitz”. Organizator upamiętnień, związanych z ważnymi wydarzeniami z historii KL Auschwitz, przygotowywanych dla studentów WSB.

Jan Zborowski – wolontariusz w Pracowniach Konserwatorskich w ramach współpracy z Verein Gedenkdienst, wykonuje konserwację elementów metalowych, włącza się w bieżącą pracę oraz archwizację dokumentów.

Magdalena Zygmunt – wolontariuszka od 2019 r., pracuje zdalnie, wykonując transkrypcje i tłumaczenia w językach polskim oraz angielskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...