Przed nami ostatnie tegoroczne spotkanie z cyklu „Muzeum na leżaku”. W wtorek, 23 sierpnia 2022 r. o godz. 16.30 zapraszamy na spacer z historykiem Dawidem Schoenwaldem – „Nostalgiczna podróż po Starym Mieście”.
Stare Miasto w początku XX wieku tętniło życiem. Na niewielkiej i ciasnej przestrzeni znajdowały się hotele, restauracje, sklepy, apteki oraz obiekty użyteczności publicznej. Zapraszamy na nostalgiczną podróż krętymi uliczkami miasta, podczas której dowiecie się Państwo, jak wyglądało centrum Grudziądza w dawnych czasach.
Miejsce zbiórki: przed wejściem głównym do Muzeum, wstęp wolny
W sierpniu nie zabraknie także muzyki – w piątek, 26 sierpnia o godzinie 19.00 zapraszamy na koncert „Ukraińska zaDumka” w ramach wydarzenia: III Grudziądzkie Wieczory Muzyczne. Dziedziniec Muzeum, wstęp wolny.
Wykonawcy: Olena Gajdychuk – sopran; Michał Hajduczenia – kontrabas, baryton; Mateusz Szwankowski – klarnet, skrzypce, bas; Paweł Wiśniewski – akordeon.
W sobotę, 27 sierpnia 2022 r. o godzinie 12.00 zaplanowaliśmy oprowadzanie kuratorskie na wystawie archeologicznej „Skarby, depozyty, przedmioty codziennego użytku”. Kurator wystawy – Małgorzata Kurzyńska – opowie o ciekawostkach archeologicznych zbiorów zgromadzonych na ekspozycji. Spichrz, ul. Spichrzowa 17, wstęp wolny.
W dniach 27-28 sierpnia 2022, w godz. 10.00 – 18.00 w Muzeum: weekendowy wstęp wolny, czyli bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych.
- Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele (wystawa czynna do 28 sierpnia); wystawa składa się z licznych modułów, w które wpisano narrację prezentującą życie i osiągnięcia Kopernika w wielu różnych dziedzinach nauki. Szczególnie zaakcentowano przełomowe odkrycie w sferze astronomii. Ekspozycja w umiejętny sposób łączy, oparty na wielu elementach, edukacyjny przekaz z autentycznymi zabytkami ukazującymi codzienne życie mieszczaństwa ziemi chełmińskiej z epoki kiedy żył Kopernik, tj. drugiej połowy XV wieku i pierwszej połowy kolejnego stulecia. Wśród eksponatów muzealnych są przykłady ceramiki ze schyłku średniowiecza, naczynia klepkowe oraz monety. Specjalnie przygotowane punkty aktywizujące stwarzają możliwość do interaktywnego poznania i lepszego zrozumienia Mikołaja Kopernika oraz jego najważniejszych dzieł.
- Skarby, depozyty, przedmioty codziennego użytku (wystawa czynna do 28 sierpnia); na ekspozycji zostaną prezentujemy zabytki archeologiczne sprzed kilku tysięcy lat, kilkuset lat oraz najmłodsze przedmioty użytkowe i religijne, z przełomu XIX/XX wieku.
- Nokturny. Hommage a Chopin. Rysunki Wojciecha Siudmaka (wystawa czynna do 4 września); wystawa prac jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu fantastycznego, Wojciecha Siudmaka, zafascynowanego od lat twórczością wielkiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Wystawie towarzyszy katalog – do nabycia w muzealnym sklepiku.
- Watra baśni sędziwej. Huculska sztuka ludowa ze zbiorów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu (wystawa czynna do września); huculiana zgromadzone w zbiorach Działu Etnografii grudziądzkiego Muzeum są reprezentatywną kolekcją sztuki ludowej Karpat Wschodnich. Pozyskiwane latami przez badacza Huculszczyzny majora Henryka Gąsiorowskiego, dają możliwie pełny obraz plastyki mitycznej krainy Hucułów.