środa, 24 kwietnia, 2024

W metalurgicznej odsłonie. Nowy wątek na wystawie w Muzeum Nauki Gdańskiej

Około 30 przedmiotów dawnego gdańskiego kowalstwa artystycznego będzie można zobaczyć w Muzeum Nauki Gdańskiej. Wprowadzenie nowego, związanego z metalurgią wątku jest pierwszym etapem przygotowania nowej wystawy stałej w oddziale Muzeum Gdańska. 

– Gdańskie kowalstwo artystyczne od średniowiecza cechował wysoki poziom techniczny oraz artystyczny. Ze względu na rozkwit budownictwa od XV – XVII w. zapotrzebowanie na wyroby kowalsko-ślusarskie takie jak zamki, zasuwy, zawiasy, kołatki, uchwyty czy gwoździe było duże – mówi dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska. – Stosowano różne techniki kucia oraz dekoracji wyrobów. Do podstawowych należało wycinanie, trybowanie, rytowanie, puncowanie, piłowanie oraz gięcie. Powierzchnia żelaza często była zabezpieczona poprzez cynowanie, złocenie, srebrzenie, krycie minią lub malowanie.

W gablotach zaaranżowanych w architektonicznych wnękach ponad sklepieniami kościoła obejrzeć można między innymi średniowieczne zamki do drzwi, bogato zdobione kołatki z XVII w. czy zawiasy o różnych formach. Jednym z najstarszych eksponatów jest ażurowa krata z XV w. na której widoczne są resztki dawnego złocenia i srebrzenia.

– Zaprezentowane przedmioty to niezwykłe okazy, cenne nie tylko dla obszaru nauki, jaką jest metalurgia ale również ze względu na ich historię. Od wielu lat przedmioty znajdowały się w magazynie Muzeum Gdańska. Część z nich pochodzi z depozytu Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kolejna ze zbiorów dawnego Staatliches Landesmuseum für Danziger Geschichte (Muzeum Krajowe Historii Gdańska) – dodaje Katarzyna Darecka. – Ciekawe są również te, które zostały znalezione w 1945 r. w ruinach miasta. Niektóre z nich można przypisać do konkretnych zabytków: Ratusza Głównego Miasta, kościołów: św. Jana, św. Katarzyny czy Najświętszej Marii Panny.

Muzeum Nauki Gdańskiej mieści się w wieży kościoła św. Katarzyny. Wejście znajduje się na prawo od wejścia do kościoła. Oddział jest czynny w sezonie letnim. W 2022 roku będzie otwarty przez 7 dni w tygodniu do 2 października 2022. Informacje o godzinach otwarcia i ceny biletów znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...