Niemieckie Muzeum Techniki w Berlinie przejmuje historycznie ważną kolekcję pojazdów berlińskiego przedsiębiorstwa transportowego (BVG). Składa się ona z czternastu autobusów, jedenastu tramwajów i siedmiu wagonów metra. Najstarszy z tych pojazdów ma prawie 160 lat.
Pojazdy pochodzą z tak zwanej kolekcji Britzer, która została zbudowana w latach 60. XX wieku przez ówczesny West Berlin BVG w dawnej zajezdni tramwajowej przy Britzer Gradestrasse. W 1993 roku zrezygnowano z tej lokalizacji i pojazdy przeniesiono do tzw. sali pomników Niemieckiego Muzeum Techniki w Berlinie-Schoeneberg. Od tamtej pory otaczano je troskliwą i profesjonalną opieką. Dzięki umowie zawartej z BVG Stiftung Deutsches Technikmuseum Berlin jest teraz również właścicielem pojazdów.
Przeszłość i przyszłość w perspektywie
– Kolekcja pojazdów zabytkowych BVG jest w najlepszych rękach — mówi Joachim Breuninger, prezes Fundacji Deutsches Technikmuseum Berlin. – Zabytkowe pojazdy są ważnym źródłem historycznym, niezwykle popularnym wśród mieszkańców Berlina, jak również wśród gości.
Od ponad stu lat wizerunek Berlina jako metropolii jest ściśle powiązany z wszechobecnym lokalnym systemem transportu publicznego. Berlińskie Verkehrsbetriebe zawsze były świadome tej roli i dlatego konserwowały zabytkowe autobusy i pociągi. Przekrój najważniejszych pojazdów tworzy kolekcję zabytkowych pojazdów BVG, która obecnie stała się własnością Niemieckiego Muzeum Techniki.
W zbiorach znajduje się na przykład piętrowy tramwaj konny nr 1 z 1865 r. Jest to najstarszy zachowany tramwaj w Europie, który już w 1890 r. stał się obiektem muzealnym. Innymi atrakcjami kolekcji są przedwojenne berlińskie autobusy piętrowe oraz wagony metra serii A, B i C, zbudowane w latach 1908–1930. Niektóre z nich zostały zaprojektowane przez słynnego architekta Alfreda Grenandera.
Najciekawsze obiekty staną się częścią wystawy stałej
Aż do 2023 roku najważniejsze elementy kolekcji będą stale dostępne dla zwiedzających. I tak na przykład piętrowy tramwaj konny będzie prezentowany na całkowicie przeprojektowanej stałej wystawie poświęconej transportowi szynowemu w zabytkowej parowozowni Niemieckiego Muzeum Techniki. W późniejszym terminie trafi tam także wagon metra nr 86. Najmłodszy obiekt w kolekcji – pociąg metra z serii F79 – jest obecnie dostępny w skansenie muzeum. Został odrestaurowany do stanu, w jakim znajdował się 40 lat temu.