sobota, 13 lipca, 2024

Niemieckie Muzeum Techniki przejmuje kolekcję BVG

Niemieckie Muzeum Techniki w Berlinie przejmuje historycznie ważną kolekcję pojazdów berlińskiego przedsiębiorstwa transportowego (BVG). Składa się ona z czternastu autobusów, jedenastu tramwajów i siedmiu wagonów metra. Najstarszy z tych pojazdów ma prawie 160 lat. 

Pojazdy pochodzą z tak zwanej kolekcji Britzer, która została zbudowana w latach 60. XX wieku przez ówczesny West Berlin BVG w dawnej zajezdni tramwajowej przy Britzer Gradestrasse. W 1993 roku zrezygnowano z tej lokalizacji i pojazdy przeniesiono do tzw. sali pomników Niemieckiego Muzeum Techniki w Berlinie-Schoeneberg. Od tamtej pory otaczano je troskliwą i profesjonalną opieką. Dzięki umowie zawartej z BVG Stiftung Deutsches Technikmuseum Berlin jest teraz również właścicielem pojazdów.

Przeszłość i przyszłość w perspektywie

– Kolekcja pojazdów zabytkowych BVG jest w najlepszych rękach — mówi Joachim Breuninger, prezes Fundacji Deutsches Technikmuseum Berlin. – Zabytkowe pojazdy są ważnym źródłem historycznym, niezwykle popularnym wśród mieszkańców Berlina, jak również wśród gości.

Od ponad stu lat wizerunek Berlina jako metropolii jest ściśle powiązany z wszechobecnym lokalnym systemem transportu publicznego. Berlińskie Verkehrsbetriebe zawsze były świadome tej roli i dlatego konserwowały zabytkowe autobusy i pociągi. Przekrój najważniejszych pojazdów tworzy kolekcję zabytkowych pojazdów BVG, która obecnie stała się własnością Niemieckiego Muzeum Techniki.

W zbiorach znajduje się na przykład piętrowy tramwaj konny nr 1 z 1865 r. Jest to najstarszy zachowany tramwaj w Europie, który już w 1890 r. stał się obiektem muzealnym. Innymi atrakcjami kolekcji są przedwojenne berlińskie autobusy piętrowe oraz wagony metra serii A, B i C, zbudowane w latach 1908–1930. Niektóre z nich zostały zaprojektowane przez słynnego architekta Alfreda Grenandera.

Najciekawsze obiekty staną się częścią wystawy stałej

Aż do 2023 roku najważniejsze elementy kolekcji będą stale dostępne dla zwiedzających. I tak na przykład piętrowy tramwaj konny będzie prezentowany na całkowicie przeprojektowanej stałej wystawie poświęconej transportowi szynowemu w zabytkowej parowozowni Niemieckiego Muzeum Techniki. W późniejszym terminie trafi tam także wagon metra nr 86. Najmłodszy obiekt w kolekcji – pociąg metra z serii F79 – jest obecnie dostępny w skansenie muzeum. Został odrestaurowany do stanu, w jakim znajdował się 40 lat temu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...