piątek, 22 listopada, 2024

KOMFORTKA w Zamku Królewskim na Wawelu.

W przypadającym 5 maja – Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością zespół Zamku Królewskiego na Wawelu pragnie oddać w ręce zwiedzających KOMFORTKĘ – intymną przestrzeń z przewijakiem dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, gdzie w komfortowych warunkach, sprawnie można nie tylko wykonać zabiegi higieniczne, ale także odpocząć. ZKnW jest pierwszą instytucją kultury w kraju (wśród 30 innych placówek) gwarantującą takie miejsce – co ważne – bezpłatne, otwarte w godzinach pracy muzeum.

–  Refleksji nad potrzebami i wyzwaniami osób z niepełnosprawnością nieustannie towarzyszy wawelskim specjalistom pracującym nad tworzeniem w Zamku i otaczających go przestrzeniach miejsc jak najbardziej dla nich dostępnych; ułatwiających zwiedzanie i przebywanie na wzgórzu. Dzięki zaangażowaniu i inicjatywie Pana Piotra Czarnoty – Pełnomocnika ds. dostępności – stworzyliśmy w Centrum Multimedialnym na wzgórzu komfortkę – nowoczesną i wygodną przestrzeń wychodzącą naprzeciw intymnym potrzebom osób z niepełnosprawnością. To dla nas ważny moment, będący częścią długofalowej strategii mającej na celu uczynienie z Zamku Królewskiego na Wawelu miejsca otwartego, przystosowanego dla wszystkich – mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.   

Komfortka stworzona na Wawelu to miejsce, w którym dorosła osoba korzystająca ze środków chłonnych, może dokonać ich wymiany w bezpieczny i wygodny sposób. Posiada elektrycznie regulowaną kozetkę oraz przyścienny podnośnik, w przestrzeni znajduje się również zlew.

Jak podaje Fundacja Integracja: „Problem braku komfortek dotyczy co najmniej 150 tysięcy osób w Polsce, niesamodzielnych z powodu choroby, niepełnosprawności i wieku, które kilka razy dziennie wymagają zmiany środków chłonnych, cewnikowania albo innych czynności pielęgnacyjno-higienicznych, wykonywanych  w pozycji leżącej. Alternatywą pozostaje nierzadko rezygnacja z udziału w życiu publicznym, społecznym i rodzinnym albo okupione są one wyrzeczeniami, w tym: wielogodzinnym unikaniem przyjmowania napojów i jedzenia w celu uniknięcia konieczności wymiany środków chłonnych”.

Zamek Królewski na Wawelu od wielu lat dba o zwiększanie dostępności dla osób z niepełnosprawnością, co znalazło swoje zobowiązanie w 2021 r, w momencie przystąpienia do rządowego programu „Partnerstwa na rzecz dostępności”. Realizowaliśmy szereg programów edukacyjnych dedykowanych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, przeszliśmy audyt architektoniczny wzgórza, który wskazał nasze „najsłabsze punkty” i to nad ich niwelowaniem pracujemy dziś bardzo intensywnie. Ważne było dla nas również szkolenie dla wszystkich pracowników, by mogli dobrze budować relacje z osobami z niepełnosprawnością odwiedzającymi Zamek. W tym roku podobne szkolenia obejmą również pracowników tymczasowych. W najbliższym czasie na wzgórzu pojawi się system nawigacji dla osób niewidomych w oparciu o system Totupoint, oraz mapy tyflograficzne mówi Piotr Czarnota, Pełnomocnik ds. dostępności Zamku Królewskiego na Wawelu, który w tym roku otrzymał tytuł Ambasadora akcji „Przewijamy Polskę”..

WAWEL OTWARTY  – WAWEL DOSTĘPNY

Od 2020 roku Zamek Królewski na Wawelu konsekwentnie realizuje zadania z zakresu dostępności.

Zorganizowaliśmy szkolenia dla pracowników informacji z języka migowego, wyznaczyliśmy na wzgórzu dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością, zakupiliśmy pętle indukcyjne dla osób używających aparaty słuchowe które są zamontowane w kasach biletowych, w punkcie informacji, a niedługo znajdą się również w sklepie stacjonarnym. Stale współpracujemy z tłumaczem języka migowego online, z pomocą którego osoby G/głuche przebywające w Zamku mogą nawiązać połączenie, by sprawnie porozumieć się z naszymi pracownikami poprzez specjalną aplikację – wymienia Piotr Czarnota.


Wśród zrealizowanych projektów na rzecz dostępności w Zamku są także:

  • przed-przewodnik dla osób z spektrum autyzmu,
  • audioguide z tłumaczeniami dla osób Głuchych,
  • Nowy Skarbiec Koronny – nowa, stała wystawa, w pełni dostępna dla osób
    z niepełnosprawnością.

Dostępne są:

  • pętle indukcyjne dla osób z aparatami słuchowymi, które można wypożyczyć na czas zwiedzania,
  • wózki dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się,
  • urządzenia do ewakuacji osób o szczególnych potrzebach.

tekst: Urszula Wolak-Dudek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...