niedziela, 19 maja, 2024

Biblioteki żydowskie w II Rzeczypospolitej – projekt książki

9 maja o godz. 11:00 zapraszamy Państwa na stacjonarne seminarium naukowe o żydowskich czytelniach i bibliotekach publicznych, które poprowadzi dr Monika Biesaga.

Idea żydowskiej biblioteki publicznej (zwanej także nowoczesną lub świecką) sięga swymi początkami końca XVIII w. i związana jest z przemianami, jakie zachodziły w świecie żydowskim od momentu pojawienia się haskali. Żydowskie czytelnie i biblioteki publiczne były dostępne dla wszystkich, a w ich księgozbiorach znajdowała się różnorodna literatura, w tym także świecka, dotychczas niedostępna w tradycyjnych księgozbiorach synagog, bejt ha-midraszy i szkół religijnych. Publiczne czytelnie i biblioteki były także miejscem nauki, spotkań, rozrywki i innych aktywności. Rozwój tych instytucji w gminach żydowskich na zachodzie Europy nastąpił w XIX w. Na ziemiach polskich pierwsze tego typu placówki pojawiły się w połowie XIX w., a ich największy rozkwit przypadł na okres II Rzeczypospolitej. Celem wystąpienia na seminarium jest zaprezentowanie projektu książki, która ma powstać na podstawie obronionej rozprawy doktorskiej pt. Żydowskie biblioteki publiczne w II Rzeczypospolitej – zarys dziejów.

Seminarium odbędzie się 9 maja 2023 o godzinie 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie).

dr Monika Biesaga – absolwentka kierunków Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo (UJ) oraz Historia, specjalność judaistyka (UJ). Stypendystka m.in. Leibniz-Institut für Jüdische Geschichte und Kultur-Simon Dubnow (2019); Dina Abramowicz Emerging Scholar Fellowship, YIVO Institute for Jewish Research in New York (2018); Center for Urban History of East Central Europe in Lviv (2015); Israeli Government, Ministry of Foreign Affairs Fellowship (2015); Rothschild Foundation (HaNadiv) Europe Fellowship (2014). W 2021 roku obroniła pracę doktorską (UJ) pt. Żydowskie biblioteki publiczne w II Rzeczypospolitej – zarys dziejów.

Na ilustracji: fragment rysunku U cadyka Izraela z Kozienic, zbiory ŻIH

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...