sobota, 23 listopada, 2024

PAMIĘTAJ Z NAMI 2023

Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenie Pamiętaj z nami 2023.

Wydarzenie organizowane jest w ramach Trasy Pamięci, w skład której wchodzą oddziały Muzeum Krakowa: Fabryka Emalia Oskara SchindleraApteka pod Orłem, Ulica Pomorska.

Termin głównych wydarzeń: 12–13 maja 2023
Terminy wybranych wydarzeń edukacyjnych: do końca listopada 2023

Hasło: Historia – Pamięć – Ofiarność – Integracja

Temat przewodni: Oblicza bohaterstwa czasu wojny i okupacji 1939–1945

PROGRAM

  • 12 maja 2023 (piątek)

16.30–18.00Plac-pomnik. Plac Bohaterów (krakowskiego) Getta. Panel dyskusyjny z udziałem twórców upamiętnienia, architektów Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka, dr hab. Moniki Murzyn-Kupisz (prof. UJ), zastępcy dyrektora Muzeum Krakowa Jacka Salwińskiego, dr. Michała Wiśniewskiego (UE), prezesa Stowarzyszenia PODGORZE.PL Pawła Kubisztala, przewodniczącego Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze Szymona Toboły. Podczas panelu zaprezentujemy wyniki sondy ulicznej na temat znajomości patronów placu i symboliki instalacji artystycznej.

Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4 (sala kinowa, I piętro)

Prowadzenie: prof. dr hab. Łukasz Tomasz Sroka (UP / Muzeum KL Plaszow).

18.00–19.30Oblicza bohaterstwa czasów wojny. Dyskusja z udziałem: dr Edyty Gawron (UJ), prof. dr. hab. Jacka Leociaka (PAN, Centrum Badań nad Zagładą Żydów) i dr. hab. Huberta Kaszyńskiego (prof. UJ). Dyskusja z tłumaczeniem na Polski Język Migowy (PJM).

Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4 (sala kinowa, I piętro)
Prowadzenie: dr Marta Duch-Dyngosz (Uniwersytet Humboldtów w Berlinie, UJ)

Podczas wykładów prowadzona będzie kwesta na rzecz ofiar wojny w Ukrainie.

  • 12 i 13 maja (piątek i sobota)

Piątek 14.00–20.00 i sobota 8.30–11.00:

Biuro zawodów IX Biegu Pamiętaj z nami 2023
Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory (wejście boczne od ul. Szczepańskiej 2, sala Miedziana, I piętro):
wydawanie pakietów startowych i ich sprzedaż (w miarę wolnych miejsc) oraz kwesta na rzecz ofiar wojny w Ukrainie wspólnie z Polską Akcją Humanitarną.

  • 13 maja (sobota)

10.00–13.30Bohaterki i bohaterowie z cel gestapo. Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956. Oprowadzanie po wystawie stałej, tury co 30 min.
Miejsce: Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2
Prowadzenie: przewodnicy

10.00–11.30Strategie przetrwania i oporu w KL Plaszow. Spacer edukacyjny po terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Plaszow. Przedstawimy różne strategie walki z okupantem, rozumianej jako zespół działań podejmowanych przez ludność cywilną – podtrzymywanie solidarności więźniarskiej, pielęgnowanie życia religijnego, tworzenie poezji i innych form artystycznych, ukrywanie dzieci na terenie obozu oraz celowe zaniżanie norm w warsztatach przemysłu niemieckiego.
Miejsce spotkania: ul. Jerozolimska 3, Szary Dom
Prowadzenie: Justyna Sagan-Morawska (Miejsce Pamięci – Muzeum KL Plaszow)

10.30–14.00Bohaterowie krakowskiego getta na wystawie „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim. Oprowadzanie po wystawie stałej, tury co 20 min.
Miejsce: Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18
Prowadzenie: przewodnicy

Miejsce: pl. Bohaterów Getta

11.00–14.00 – warsztaty (udział w nich jest bezpłatny):

Miejski tor przeszkód i savoir-vivre. Warsztaty przybliżające trudności życia codziennego osób z niepełnosprawnościami. Na przygotowanym stanowisku z progami, rampami, podjazdami przetestujemy poruszanie się na wózku inwalidzkim. Poznamy też savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.
Prowadzenie: Tomasz Koźmiński, Sławomir Charmaj, Katarzyna Lizura

Kiedy pomagać i jak prosić o pomoc. Warsztaty pierwszej pomocy połączone z prezentacją sprzętu używanego podczas akcji ratowniczych.
Prowadzenie: Krakowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowego (skrót WOPR)

Strefa dzieci

11.00–14.00 – warsztaty dla dzieci (4–13 lat), które czekają na mecie na swoich rodziców lub opiekunów biorących udział w biegu:

Namaluj swojego bohatera. Warsztaty plastyczne.
Prowadzenie: Edyta Jaśkowiak

Koordynacja i celność. Warsztaty ruchowe. Poćwiczymy rzuty do celu i na odległość. Wykorzystamy maty edukacyjne do zabaw koordynacyjnych. Pokażemy, jak bawić się na sportowo i bezpiecznie.
Prowadzenie: trenerzy G&G Sport Grzegorz Sudoł

IX Bieg Pamiętaj z nami upamiętniający bohaterów i bohaterki II wojny światowej

Start – ul. Pomorska:

11.55 – osoby z niepełnosprawnością ruchu

12.00 – pozostali uczestnicy

Meta – pl. Bohaterów Getta:

13.30 – uroczystość dekoracji zwycięzców, w tym wręczenie Nagrody Specjalnej Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i Nagrody Specjalnej Krakowskiego Klubu Samochodowego Jura Moto Sport dla najliczniejszej drużyny.

Dekoracji w kategorii „drużyna” dokona więźniarka trzech niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych AL/KL Plaszow, KL Auschwitz i AL Brünnlitz – Bronisława Karakulska z domu Horowitz.

Więcej informacji o IX Biegu Pamiętaj z nami 2023: https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rejestracja-na-bieg-pamietaj-z-nami-2023
Link do zapisów: https://zapisy.sts-timing.pl/892/

14.00–14.50Cisi bohaterowie. Wybrane losy ratujących i ratowanych w okupowanym Krakowie. Wykład z prezentacją.

Miejsce: Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2
Prowadzenie: Tomasz Stachów

15.15–16.15Plac Bohaterów Getta we wspomnieniach Sprawiedliwego wśród narodów Świata Tadeusza Pankiewicza. Spacer edukacyjny bez barier architektonicznych.
Miejsce spotkania: Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18
Prowadzenie: Jan Grabowski

16.30–17.20 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie.
Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Prowadzenie: Katarzyna Kocik

Wystawa opowiada o tużpowojennych zmaganiach ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie oraz porusza sprawę pamięci o żydowskich ofiarach wojny w mieście. Narracja ekspozycji skupia się wokół zagadnień: przetrwania prześladowanych, dokumentowania i osądzania wydarzeń czasu wojny oraz współczesnego tłumaczenia i wyjaśniania tragicznej przeszłości.

17.30 –19.00 – oprowadzanie po wystawie stałej Kraków – czas okupacji 1939–1945 w języku polskim i ukraińskim.

Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Ponadto:

12–13 maja: kwesta na rzecz ofiar wojny w Ukrainie

13 maja: zwiedzanie wystaw indywidualne i z przewodnikiem w oddziałach: Apteka pod Orłem i Ulica Pomorska; bilety w cenie promocyjnej: 1 zł

13 maja: udział we wszystkich warsztatach odbywających się na pl. Bohaterów Getta w godz. 11.00–14.00 jest bezpłatny

13 – 28 maja: uczestnicy IX. Biegu Pamiętaj z nami 2023 zwiedzają wystawy Trasy Pamięci bezpłatnie za okazaniem numeru startowego

18 maja, godz. 10.30–13.00: Walka o honor, godność i pamięć. Żydowski opór i konspiracja w Krakowie. Warsztaty przygotowane przez studentów Instytutu Judaistyki UJ pod opieką naukową dr Edyty Gawron.

Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4 (sala kinowa, I piętro)

„Walczymy o trzy wiersze w historii, by nie mówiono, że nasz naród poszedł jak trzoda na rzeź” – powiedział jeden z przywódców podziemia w getcie krakowskim podczas II wojny światowej Adolf Liebeskind ps. Dolek. Czy faktycznie młodzi bojowcy ŻOB-u istnieją w świadomości zbiorowej? Czy są postrzegani tak, jak pragnął tego Liebeskind? Kim byli młodzi Żydzi i Żydówki, którzy działali w Żydowskiej Organizacji Bojowej? Dlaczego zdecydowali się walczyć? Czy dzisiaj potrzebni są bohaterowie tej rangi? Czy i dlaczego potrzebne są nam dzisiaj wzorce? W czasie warsztatów uczestnicy obejrzą fragmenty wystawy stałej odnoszącej się do historii getta krakowskiego. Przeanalizują wybrane dokumenty, fragmenty wspomnień świadków historii. Poznają biogramy wybranych działaczy i działaczek oraz zapoznają się najważniejszymi akcjami bojowymi. Warsztaty są oparte na angażującej opowieści, fotografiach archiwalnych, dokumentach, zmuszających do stawiania pytań i poszukiwania nie zawsze jednoznacznych odpowiedzi.

Uwaga! Warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów.

18 maja, 13.00 – żydowski opór i konspiracja w Krakowie na wystawie plenerowej. Walka o godność, honor i pamięć. „Walczymy o trzy wiersze w historii, by nie mówiono, że nasz naród poszedł jak trzoda na rzeź” – powiedział Adolf Liebeskind ps. Dolek, jeden z przywódców podziemia w getcie krakowskim.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prezentacja nowego i poprawionego wydania mapy krakowskiego getta.
Miejsce: pl. Bohaterów Getta

3 października – 25 listopada: warsztaty Pamięć niezadeptana. Moje upamiętnienie bohaterów II wojny światowej. Cykl edukacyjny dla uczniów podgórskich i krowoderskich szkół ponadpodstawowych, składający się ze zwiedzania wystaw Trasy Pamięci, warsztatów fotograficzno-storytellingowych i dyskusji nad znaczeniem zaprezentowanych historii we współczesnym kontekście. Najlepsze prace fotograficzne zostaną zaprezentowane na wystawie w przewiązce oddziału Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Realizacja wspólnie ze Stowarzyszeniem Europe4youth.


Cennik:

– spacery edukacyjne – 15 zł od osoby; prosimy o wcześniejszy zakup biletu (https://bilety.muzeumkrakowa.pl/) i okazanie go osobie prowadzącej

– oprowadzania po wystawach – w cenie biletu na wystawę; prosimy o wcześniejszy zakup biletu (https://bilety.muzeumkrakowa.pl/)

– 13 maja zwiedzanie wystaw indywidualne i z przewodnikiem w oddziałach: Apteka pod Orłem i Ulica Pomorska; bilety w cenie promocyjnej: 1 zł

– 13 – 28 maja: uczestnicy IX Biegu Pamiętaj z nami 2023 zwiedzają wystawy Trasy Pamięci bezpłatnie za okazaniem numeru startowego

W razie problemów z zakupem biletów prosimy o kontakt z Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, adres e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

Muzeum Krakowa zastrzega sobie prawo do odwołania lub przesunięcia poszczególnych punktów programu; w takiej sytuacji nastąpi zwrot pieniędzy za niewykorzystany bilet.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...