W ramach 13. Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Międzynarodowym Centrum Kultury odbędzie się dyskusja poświęcona leksykonowi literatury Europy Środkowej w XX wieku, który ukazał się w Rumunii. W rozmowie udział wezmą prof. Adriana Babeți, dr hab. Kazimierz Jurczak prof. UJ oraz Łukasz Galusek.
Spotkanie odbędzie się w piątek, 12 maja o godz. 16.00 w sali „Pod Kruki” Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie i jest otwarte dla publiczności.
Czy istnieje literatura Europy Środkowej? Co ją odróżnia od innych literatury i gdzie przebiegają podziały? A jeśli istnieje, to jakie daty są dla niej graniczne, z jakich prądów się składa? Których autorów i autorki należałoby do niej zaliczyć? Jakie są jej arcydzieła? Czy do jej interpretacji przydają się studia postkolonialne, czy należy szukać innych narzędzi? Na ile pojemna jest ta kategoria i czy jej stosowanie nie ułatwia myślenia i pisania o Hercie Müller, Milanie Kunderze, Czesławie Miłoszu, Dubravce Ugrešić?
Imponujący rozmiarami słownik zawiera opracowanie 256 powieści opublikowanych w Europie Środkowej. Dzieło jest owocem trzydziestoletniej pracy zespołu redakcyjnego koordynowanego przez prof. Adrianę Babeți, pisarkę, eseistkę, dziennikarkę i wykładowczynię Uniwersytetu w Timișoarze. Wśród konsultantów i autorów opracowań znalazło się dwoje wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr hab. Kazimierz Jurczak, kierownik Zakładu Filologii Rumuńskiej UJ, oraz dr Olga Bartosiewicz-Nicolaev.
Spotkanie odbywa się w języku polskim, nie będzie transmitowane.
Wydarzenie jest częścią 13. Festiwalu Kultury Rumuńskiej: o festiwalu