sobota, 5 października, 2024

Bellum et artes

17 maja 2023 roku, o godz. 12.30 zapraszamy Państwa na niezwykłą wystawę do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego (Wieża Matematyczna pl. Uniwersytecki 1).

Wystawa powstała dzięki współpracy między Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego a Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach międzynarodowego projektu naukowego i wystawienniczego „Bellum et artes. Wojna, sztuka i polityka w Europie Środkowej podczas wojny trzydziestoletniej” – koordynowanego przez Instytut Leibniza na rzecz Historii i Kultury Europy Wschodniej (GWZO) w Lipsku we współpracy z Państwowymi Zbiorami Sztuki w Dreźnie (SKD).

Wystawa „Bellum et artes – casus Silesiae. Sztuki piękne i religia na Śląsku podczas wojen w XVII wieku” – to opowieść o wojnie – jednej z największych, jakie kiedykolwiek przetoczyły się przez Europę. Wojnie, która wybuchła w XVII wieku, trwała trzydzieści lat i objęła swoim zasięgiem całą środkową część kontynentu. Nie będzie to jednak historia o bitwach i kampaniach, ale o losach ludzi, którym przez dziesięciolecia przyszło żyć w ich cieniu. Dzisiaj są nam one znane między innymi dzięki artystom – malarzom, grafikom i architektom – których wojenne doświadczenia znalazły odzwierciedlenie w ich dziełach lub przed którymi wojna postawiła szczególne zadania.

Miejscem, którego ta opowieść dotyczy, będzie Śląsk. Jego mieszkańcy – ze względu na sytuację geopolityczną i wyznaniową – znaleźli się w XVII stuleciu w niezwykle skomplikowanym położeniu.

Koncepcja wystawy i teksty:

dr Agnieszka Seidel-Grzesińska

dr Marcin Wisłocki

Organizator wystawy:

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Sztuka Zapisana

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy o nawiązanej współpracy z red...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa czasowa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie dostępna od 17....

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165...

Zapraszamy serdecznie na  konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ ...