MOCAK oraz Wydawnictwo Krytyki Politycznej zapraszają w środę, 24 maja, o godzinie 18 na spotkanie poświęcone książce Andy Rottenberg Rozrzut. W rozmowie wezmą udział autorka oraz Maria Anna Potocka.
W niniejszym tomie zawarte są teksty Andy Rottenberg, które sama wybrała. Powstały w różnym czasie, w ciągu ostatnich dwudziestu lat i pisane były w różnym celu. Niektóre to właśnie teksty towarzyszące jej wystawom, inne to eseje pisane na zaproszenie do katalogów wystaw przygotowywanych przez innych kuratorów, są tu też felietony dla czasopism, także nieartystycznych, ale bez wyjątku wszystkie te teksty to przemyślenia na temat dzieł, wystaw i zjawisk w sztuce, które stały się dla niej na tyle ważne, że warte były jej słów.
Każdy z tekstów wciąga nas od pierwszych zdań w wędrówkę po światach różnych kultur, po lekturach różnych myślicieli i po refleksjach artystów z różnych epok. Anda Rottenberg wiedzie trop swej erudycyjnej narracji drogą z pozoru krętą, pełną dygresji, rozpoczętą w miejscu nieoczywistym, ale jasno wiodącą do świadomie obranego celu. Otwiera oczy, i to nie tylko na sztukę, choć ta zawsze obecna jest w jej tekstach. Czasem sięga w przeszłość, aż do antycznego Rzymu czy średniowiecznej Francji, czasem pisze o gwiazdach, takich jak Munch, a czasem o kompletnie zapomnianych twórcach, jak Charlotte Salomon. Przede wszystkim jednak uczy rozumieć to, co ważne i inspirujące dla artystów tworzących w świecie po Holocauście, po upadku wielu systemów politycznych, w czasach nowej humanistyki czy dobie antropocenu.
prof. Małgorzata Omilanowska (fragment wstępu)
Spotkanie odbędzie się w sali audiowizualnej MOCAK-u. Tego dnia książkę Rozrzut będzie można kupić w promocyjnej cenie. Wydawnictwo Krytyki Politycznej zapewnia bezpłatny udział dla uczestników spotkania.
Anda Rottenberg – historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, organizator polskiego życia artystycznego. Przez wiele lat kierowała Galerią Zachęta. Jest współzałożycielką niezależnej Fundacji Egit (1986), Fundacji Instytut Promocji Sztuki (1998) i Ośrodka Sztuki Współczesnej Fundacji Batorego (1992). W latach 1988–1993 przewodniczyła Sekcji Polskiej AICA, później została wiceprzewodniczącą Zarządu Głównego (1994–2000). Ma w swoim dorobku wiele tekstów krytycznych o sztuce, publikowanych w kilkunastu językach. Była kuratorem licznych wystaw promujących polską sztukę w kraju i za granicą (w tym na Biennale w Wenecji i São Paulo), a także wystaw problemowych od Niemiec i Rosji po USA i Koreę Południową. Wyjątkowym zainteresowaniem polskiej publiczności cieszyły się jej ekspozycje: Szare w kolorze 1956–1970 (2000) oraz Warszawa – Moskwa / Moskwa – Warszawa 1900–2000 (2004–2005), a także wystawy międzynarodowe: Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce (Berlin, 2011), Postęp i higiena (Zachęta, Warszawa, 2014), Perspektywa wieku dojrzewania (Muzeum Śląskie, Katowice, 2018). Autorka powieści Proszę bardzo (2009), zbioru esejów Przeciąg (2009), dzienników: Berlińska depresja (2017) i Lista (2019). Prowadzi w radiu Tok FM (z Anną Wacławik-Orpik) cykliczną audycję Andymateria oraz dział kultury w miesięczniku „Vogue”.
Więcej informacji: www.mocak.pl.
Tekst: Aśka Plata
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK