piątek, 22 listopada, 2024

XIV edycja Akcji Światełko dla Czerwca ‘56

Zapraszamy na inaugurację we wtorek o godz. 11:00 na Cmentarzu Bohaterów Polskich na Cytadeli przy grobie Mariana Kubiaka.

Celem Akcji Światełko dla Czerwca ‘56 jest kultywowanie pamięci o ofiarach Poznańskiego Czerwca 1956 oraz uczestnikach i osobach związanych z pierwszym w historii Polski zrywem wolnościowym. Akcja Światełko dla Czerwca ‘56 jest przedsięwzięciem adresowanym do uczniów i dzieci przedszkolnych na terenie całej Polski (w miejscowościach w których znajdują się miejsca spoczynku ofiar, uczestników i osób związanych z Poznańskim Czerwcem 1956). Dzięki akcji uczniowie zapoznają się z historią Powstania Poznańskiego 1956 roku oraz zaznajomią się z historią uczestników i osób związanych z dniem 28.06.1956 roku. Akcja ma na celu ukazanie dzieciom i młodzieży, że o pamięć osób biorących udział w wydarzeniach historycznych należy dbać upamiętniając bohaterskie postawy i czyny. Akcja wspomaga pielęgnowanie pamięci o wydarzeniu, jakim był Poznański Czerwiec 1956 roku wśród kolejnych pokoleń i kształtuje właściwe postawy.

W inauguracji weźmie udział Szkoła Podstawowa nr 38 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 10 w Poznaniu, która opiekuje się grobem Mariana Kubiaka. Uczniowie biorą udział w Akcji Światełko dla Czerwca ’56 od 2019 roku (od VI edycji) od tego czasu opiekują się aż 9 grobami ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku, które znajdują się na Cmentarzu Bohaterów Polskich na Cytadeli. Są to: Andrzej Gliński, Feliks Wojewódzki, Marian Kubiak, Walenty Cieślik, Zbigniew Janczewski, Leszek Raś, Władysław Kaczmarek, Wacław Toma i Franciszek Lipski. Szkoła aktywnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Uczniowie z SP nr 38 w Poznaniu kilkukrotnie wzięli udział w Konferencji „Rozprawa młodych nad Czerwcem 56 oraz zaangażowali się w produkcję filmu 65 słów na 65 rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956. Nauczycielem, który od kilku lat nieprzerwanie sprawuje funkcję koordynatora współpracy z Muzeum w SP nr 38 jest pani Dorota Dąbrowska

Marian Kubiak urodził się 22 lipca 1937 roku w Poznaniu. Z zawodu był listonoszem. 28 czerwca 1956 roku brał udział w walkach na ulicy Kochanowskiego i opanowaniu czołgu, z którego strzelał później w kierunku gmachu Wojewódzkiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego. W trakcie opanowywania czołgu został wielokrotnie raniony pociskami i bagnetami. Zmarł z powodu rozległych ran brzucha, włącznie z wypadnięciem trzewi. Śmierć stwierdził Szpital Miejski im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Pogrzeb Mariana Kubiaka odbył się na cmentarzu na Cytadeli dnia 30 czerwca 1956 roku.

tekst: Kinga Przyborowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...